Kwiaty, podziękowania, uściski dłoni. Ministrowie na Dzień Kobiet

Polska
Kwiaty, podziękowania, uściski dłoni. Ministrowie na Dzień Kobiet
MSWiA

Nastrojowa muzyka, kwiaty, poczęstunek na stołach i minister Mariusz Błaszczak otoczony przez funkcjonariuszki. MSWiA zamieściło w sieci film ze spotkania szefa resortu z kobietami ze służb mundurowych. Gorszy nie mógł być szef MON Antoni Macierewicz, który podziękował za służbę żołnierkom.

Minister Błaszczak złożył życzenia m.in. funkcjonariuszkom BOR, policji, straży granicznej oraz podległym mu urzędniczkom w resorcie.

 

- Panie są filarami służb podległych MSWiA, a naszą wspólną szefową jest pani premier Beata Szydło - powiedział minister.

 

 

 

Z okazji Dnia Kobiet MSWiA poinformowało, że kobiety w policji stanowią 15,6 proc. ogółu funkcjonariuszy i jest ich dokładnie 15 tys. 658. W straży pożarnej pracują 1183 kobiety (3,969 proc. ogółu), a w straży granicznej 3704 (24,9 proc.).

 

"Życie kobiet nieporównanie trudniejsze, niż mężczyzn"

 

W środę z żołnierkami spotkał się również minister obrony Antoni Macierewicz. Dziękując im za służbę i oddanie, wspominał iż niedawno rozmawiał z pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet mjr Anną Pęzioł-Wójtowicz "w związku z nowymi zobowiązaniami i odpowiedzialnością, które będą spadały na kobiety w mundurach".

 

- Chcę żebyście w tych sprawach miały pewność, że Ministerstwo Obrony zrobi wszystko, żeby te nowe zobowiązania nigdy nie kładły się na was większym brzemieniem, niż to być powinno - obiecał minister na uroczystości w garnizonie w Warszawie-Wesołej.

 

Szef MON powiedział, że wojsko pamięta, że poza służbą w armii na kobiety-żołnierzy spadają liczne obowiązki, które sprawiają, że ich "życie jest nieporównanie trudniejsze niż mężczyzn".

 

- Za to, za wychowanie naszych dzieci, za codzienną służbę jako matki i żony, za to w Polsce przetrwał patriotyzm, miłość do munduru, miłość do armii i gotowość do poświęcenia dla ojczyzny, a to w dużym stopniu jest skutego waszego wychowania, waszej codziennej pracy, naprawdę dzisiaj dziękujemy - dodał.

 

MON również zamieścił film z okazji Dnia Kobiet.

 

 

 

 

Z danych MON wynika, że w Wojsku Polskim, które liczy ponad 100 tys. żołnierzy, służy niemal 5 tys. kobiet, a w ciągu roku ich liczba wzrosła o ponad 850.

 

57 proc. z nich jest szeregowymi, 16 proc. - podoficerami, a 27 proc. - oficerami. Stanowiska dowódcze zajmuje ponad 400 z nich. Służbę wojskową pełni 10 kobiet w stopniu pułkownika.

 

Manifestacje kobiet

 

Dzień Kobiet to dla niektórych środowisk kobiecych okazja do strajku i protestów. Inicjatorki marcowego tzw. Czarnego Poniedziałku zorganizowały Międzynarodowy Strajk Kobiet.

 

Jak tłumaczą, akcja jest jednym z elementów walki o uznanie ich praw przez "populistyczne, antykobiece rządy". W Polsce ma w niej wziąć udział ponad 80 miast.

 

Manifestacje i happeningi z okazji Dnia Kobiet od rana odbywają się m.in. w Warszawie. Przed siedzibą PiS przy ulicy Nowogrodzkiej protestujące kobiety ustawiły "ścianę furii" - symbol sprzeciwu wobec łamania ich praw.

 

polsatnews.pl, PAP

 

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie