Chiny: obie strony konfliktu na Półwyspie Koreańskim powinny pójść na ustępstwa
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zaproponował w środę aby Korea Północna zawiesiła swój program rakietowy i nuklearny w zamian za wstrzymanie okresowych manewrów wojskowych dokonywanych przez Koreę Południową i USA.
Wang Yi porównał eskalację napięcia na Półwyspie Koreańskim do "dwóch przyspieszających pociągów jadących po jednym torze naprzeciw siebie, przy czym żaden z nich nie chce ustąpić".
- Czy obie strony naprawdę są gotowe do czołowego zderzenia? - zapytał na konferencji prasowej szef chińskiej dyplomacji. - Naszym priorytetem jest zapalenie czerwonego światła i uruchomienie hamulców w obu pociągach - dodał.
Wang Yi oświadczył, że pierwszym krokiem wiodącym do rozładowania narastającego napięcia byłoby zawieszenie przez Północ programu zbrojeń rakietowych i nuklearnych w zamian za wstrzymanie przez USA i Koreę Południową okresowych manewrów wojskowych, które powodują wściekłość Pjongjangu.
Zdaniem Wanga "zawieszenie w zamian za zawieszenie może nam pomóc rozwiązać problem bezpieczeństwa i spowodować aby obie strony powróciły do stołu rokowań".
Pekin nasila naciski na Pjongjang
Równocześnie skrytykował on rozmieszczanie przez Koreę Południową systemu antyrakietowego THAAD i wezwał rząd w Seulu do rezygnacji z tego kroku. Wang oświadczył, że system THAAD nie zwiększy bezpieczeństwa Korei Południowej i równocześnie zagraża bezpieczeństwu Chin.
Amerykańska agencja Associated Press zauważa, że Pekin już od pewnego czasu nasila naciski na Pjongjang, kiedyś jego bliskiego sojusznika, aby zrezygnował z programu zbrojeń. W ub. miesiącu Chiny wstrzymały do końca roku import węgla z Korei Północnej co pozbawiło Pjongjang jednego z głównych źródeł dochodów.
Pekin opowiada się za wznowieniem wielostronnych rokowań, z udziałem USA i obu państw koreańskich na temat przyszłości Półwyspu.
Korea Północna zaproponowała w styczniu 2015 r. czasowe wstrzymanie swoich prób rakietowych i nuklearnych w zamian za wstrzymanie dorocznych manewrów USA i Korei Południowej, ale zarówno Waszyngton jak i Seul odrzuciły tę propozycję.
PAP
Komentarze