Kuchciński: Grupa Wyszehradzka widzi UE jako mocną wspólnotę państw narodowych

Polska
Kuchciński: Grupa Wyszehradzka widzi UE jako mocną wspólnotę państw narodowych
PAP/Jacek Turczyk

Grupa Wyszehradzka ma podobne zdanie w kwestii przyszłości UE: widzimy Unię jako wielką, mocną wspólnotę, opartą na współpracy państw narodowych - oświadczył we wtorek marszałek Sejmu Marek Kuchciński po spotkaniu szefów parlamentów państw V4.

We wtorek w Sejmie odbyło się spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Gospodarzami spotkania byli Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ze strony węgierskiej w parlamentarnym szczycie udział wziął przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Laszlo Kover, Słowację reprezentował szef Rady Narodowej Andrej Danko, dwuizbowy parlament Czech - stojący na czele Izby Poselskiej Jan Hamacek oraz przewodniczący Senatu Milan Stech.

 

Marszałek Sejmu poinformował, że tematem rozmów była m.in. przyszłość Unii Europejskiej, sytuacja w UE i wokół niej. - Mamy w większości przypadków bardzo podobne zdania. Widzimy przyszłość UE jako wielką, mocną wspólnotę, organizację międzynarodową, która oparta jest na współpracy państw narodowych - oświadczył Kuchciński.

 

- Mówiliśmy o znaczeniu parlamentów narodowych, państwowych, we współpracy z instytucjami Unii Europejskiej i wszystkimi parlamentami - mówił marszałek Sejmu.

 

Grupa Wyszehradzka jest bardzo dobrym przykładem

 

Szefowie parlamentów rozmawiali również o propozycjach współpracy w ramach V4. - Od wielu, wielu lat Grupa Wyszehradzka jest bardzo dobrym przykładem, wręcz magnesem przyciągającym uwagę ze strony innych państw, nie tylko naszych sąsiadów, dlatego też widzimy przyszłość współpracy Grupy Wyszehradzkiej na wielu poziomach - oświadczył Kuchciński.

 

Jak wskazał, jednym z "poważniejszych" obszarów współpracy jest wzmocnienie polityki informacyjnej i promocji działań V4.

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że uczestnicy spotkania chcą, aby "stabilna Grupa Wyszehradzka stabilizowała sytuację w Unii Europejskiej". Głos Polski - przekonywał - będzie dzięki temu "wzmacniany przez cztery kraje UE".

 

Marszałek Senatu podkreślił, że celem szczytu jest pogłębienie współpracy parlamentarnej pomiędzy krajami V4 oraz wzmocnienie marki Grupy Wyszehradzkiej, która "jest już znana i ceniona w Europie". Zapowiedział, że kolejne spotkania w tym formacie odbędą się jeszcze w tym półroczu.

 

Jak relacjonował marszałek Senatu, przedmiotem rozmów były m.in. możliwe kierunki intensyfikacji współpracy w ramach V4. Zaznaczył, że w bardzo wielu kwestiach kraje Grupy Wyszehradzkiej łączy "wspólne, jednakowe zdanie".

 

Podobieństwa i rozbieżności

 

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover powiedział, że tematem rozmów były m.in. wyzwania, które stoją przed Unią Europejską oraz kryzys w Unii. Jak dodał, jest wiele podobieństw między państwami V4, ale - jak zastrzegł - są też rozbieżności. - Jesteśmy zdolni do współdziałania - zadeklarował.

 

Kover zapewnił, że "czwórka Wyszehradzka mówi jednym głosem, jeśli chodzi o budowanie przyszłości". - Nasz region gospodarczy jest najdynamiczniej rozwijającym się regionem w całej Unii Europejskiej - zauważył.

 

Szef Rady Narodowej Słowacji Andrej Danko powiedział, że uczestnicy spotkania zgodzili się, iż państwa, które weszły w 2004 roku do UE są "nową krwią" w Unii oraz bardzo dynamicznym elementem w Europie. "Historia, która łączy państwa Grupy Wyszehradzkiej potrafi ożywić Unię, potrafi uzdrowić procesy w Unii" - podkreślił. Jak ocenił, "idee Grupy Wyszehradzkiej pomogą rozwijać Unię Europejską".

 

Przewodniczący czeskiej Izby Poselskiej Jan Hamacek poinformował, że tematem spotkania był m.in. Brexit. - Musimy zastanowić się, co będzie dobre dla naszych obywateli, będziemy musieli rozmawiać z Wielką Brytanią o dalszej współpracy - zaznaczył.

 

"Państwa V4 mogą na sobie polegać"

 

"Potwierdziliśmy, że współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej to dobry projekt" - przekonywał Hamacek. Jak dodał, państwa V4 mogą na sobie polegać.

 

Obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęło się 1 lipca 2016 r. Priorytety polskiej prezydencji obejmują takie tematy, jak: silny głos V4 w Unii Europejskiej - koordynacja agendy europejskiej i współpraca w zakresie kluczowych wyzwań, wzmacnianie współpracy w zakresie wspólnego bezpieczeństwa oraz rozwijanie współpracy regionalnej.

 

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy - Polski, Czech, Słowacji i Węgier. V4 stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE. Przewodnictwo w Grupie jest rotacyjne i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie