Igrzyska 2024. Mieszkańcy Los Angeles popierają pomysł i liczą na zyski

Świat
Igrzyska 2024. Mieszkańcy Los Angeles popierają pomysł i liczą na zyski
la24.org

88 proc. mieszkańców Los Angeles popiera starania władz miasta o przyznanie organizacji igrzysk w 2024 r. Kalifornijczycy liczą nie tylko na emocje sportowe, ale i konkretne zyski, m.in. w branży turystycznej oraz na nowe miejsca pracy - wynika badania magazynu "Forbes".

Los Angeles jest gotowe przeznaczyć na organizację IO "tylko" 5,3 mld. dolarów, gdyż nie przewiduje się budowy ani wielkich obiektów sportowych, ani wioski olimpijskiej. Większość z aren, które powstaną, ma zostać rozebrana po zakończeniu olimpiady. Igrzyska w Rio de Janeiro w 2016 r. kosztowały od 10 do 12 mld dolarów.

 

"Miasto Aniołów" rywalizuje o prawo organizacji największej sportowej imprezy globu już tylko z Paryżem, po tym jak w lutym kandydaturę wycofał Budapeszt. Jednym z powodów rezygnacji stolicy Węgier był brak społecznej akceptacji pomysłu ubiegania się o IO.

 

Ponad 70 tys. miejsc pracy

 

Studium ekonomiczne powstałe na jednym z kalifornijskich uniwersytetów przewiduje, że w przypadku otrzymania przez Los Angeles tej imprezy olimpiada i paraolimpiada wygenerują dochody w wysokości 11,2 mld dolarów oraz między 74 a 79 tysięcy nowych miejsc pracy.

 

By zrównoważyć ewentualne nakłady finansowe, specjaliści już wyliczyli, że średnia cena wejściówki na ceremonię otwarcia będzie wynosić około 1,7 tys. dolarów co jest porównywalne z wysokością wydatku na finały Super Bowl czy ligi NBA. Najdroższe wejściówki na finały olimpijskie - gimnastyczne oraz koszykówki - mogłyby sięgnąć 250-450 dolarów.

 

50 mln turystów rocznie w LA

 

Władze miasta stawiają sobie za cel, aby liczba turystów wynosząca w 2016 roku 47,3 mln wzrosła po ogłoszeniu decyzji o przyznaniu organizacji do 50 mln w 2020 r., a cztery lata później znacząco przekroczyła tę granicę.

 

Amerykanie już poinformowali, że w przypadku wyboru przez MKOl, ceremonia otwarcia i zamknięcia zostanie przeprowadzona na dwóch różnych stadionach. Doszłoby do tego po raz pierwszy w historii. Uroczystość otwarcia miałaby się odbyć na zmodernizowanym stadionie Memorial Coliseum, arenie igrzysk w 1932 i 1984 roku, a zamknięcia na powstającym właśnie obiekcie LA Stadium.

 

Gospodarzem igrzysk w 2020 roku będzie Tokio, a organizator w 2024 roku zostanie wybrany we wrześniu 2017 podczas kongresu MKOl w Limie.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie