Burmistrz Wisły ma nowy zakład dla Piotra Żyły

Kultura
Burmistrz Wisły ma nowy zakład dla Piotra Żyły
PAP/Grzegorz Momot

O to, czy Piotr Żyła zakończy sezon w czołowej szóstce Pucharu Świata, chce założyć się ze skoczkiem burmistrz jego rodzinnej Wisły Tomasz Bujok. Jak powiedział, chce wziąć rewanż za ostatnią przegraną, gdy obstawił, że zawodnik wróci bez medalu z MŚ w Lahti. Nowe wyzwanie jest wymagające, bo Żyle brakuje sporo punktów do 6. zawodnika PŚ. - Dla niego wszystko jest jednak możliwe - dodał burmistrz.

 

- Do pierwszego zakładu podeszliśmy z przymrużeniem oka, ale z drugiej strony wiem, że Piotrek czasem potrzebuje takiej mobilizacji. W Lahti nawet Adam Małysz wytknął mu zbyt luźne podejście do startu i to poskutkowało- powiedział samorządowiec.

 

Zawodnik z Wisły jest aktualnie 11. w klasyfikacji PŚ. Od Niemca Andreasa Wellingera, który jest szósty, dzieli go 319 pkt. Do końca cyklu pozostało jeszcze sześć konkursów indywidualnych.

 

Ma medal, wybierze muzyka

 

Stawką zakładu będzie czas, jaki Żyła poświęci na spotkania z kibicami podczas imprezy 6 maja w centrum Wisły. Skoczek będzie jej głównym bohaterem. - Chciałbym, aby było go jak najwięcej - zadeklarował burmistrz.

 

Poprzedni zakład - o medale MŚ w Lahti - burmistrz przegrał. Skoczek w Wisły przywiózł dwa krążki, brąz indywidualnie i złoto w drużynie. Żyła w nagrodę mógł wybrać artystę, który wystąpi 6 maja.

 

- Piotrek zaproponował Czadomana, który zgodził się już wystąpić, lub Zenka Martyniuka, który niestety 6 maja ma już inne plany. Medale były dwa, więc chcielibyśmy, aby wystąpił jeszcze jeden wykonawca. Zastanawiamy się nad Marylą Rodowicz, Michałem Szpakiem, może zespołem Zakopower. Muszę to uściślić z Piotrem- powiedział Bujok.

 

Żyła w Alei Gwiazd Sportu

 

Burmistrz przyznał, że zanim skoczek zaproponował wykonawców, drżał nieco o jego wybór. - Obawiałem się, że może wywinąć psikusa proponując artystę, który wykroczy poza nasze możliwości, choćby Rolling Stones czy U2. Wprawdzie wcześniej rozmawialiśmy o możliwościach i większego zagrożenia nie było, ale Piotrkowi różne pomysły potrafią przyjść do głowy. Z drugiej strony jako podatnika powinno go interesować, aby nie pogrążyć budżetu miasta - dodał żartem Bujok.

 

Dzień z Piotrem Żyłą zaplanowano na 6 maja. Będzie obfitował w imprezy sportowe i kulturalne. Skoczek spotka się z kibicami. Odsłoni też poświęconą mu tablicę w Alei Gwiazd Sportu na głównym deptaku w Wiśle. Uhonorowani w ten sposób zostali już m.in. olimpijczycy Adam Małysz, Jan Legierski i Jan Kawulok, paraolimpijczyk Janusz Rokicki oraz trenerzy Apoloniusz Tajner i Jan Szturc. Całość zwieńczy koncert artystów wybranych przez Żyłę.

 

PAP

 

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie