We wtorek w Sejmie spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej

Polska
We wtorek w Sejmie spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej
Flickr.com/Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

We wtorek w Sejmie odbędzie się spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Głównymi tematami rozmów będą przyszłość Unii Europejskiej oraz rozwój wyszehradzkiej współpracy parlamentarnej.

Gospodarzami spotkania będą marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ze strony węgierskiej w parlamentarnym szczycie wyszehradzkim udział weźmie przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Laszlo Kover, Słowację będzie reprezentować szef Rady Narodowej Andrej Danko, natomiast dwuizbowy parlament Czech - stojący na czele Izby Poselskiej Jan Hamacek oraz przewodniczący Senatu Milan Stech.

 

  

Rozmowy o przyszłości Unii

 

Kuchciński napisał na Twitterze, że główne tematy szczytu, to intensyfikacja współpracy gospodarczej oraz poszerzanie współpracy parlamentarnej w regionie.

 

 

Kancelaria Sejmu poinformowała, że planowane tematy dyskusji to przyszłość Unii Europejskiej oraz rozwój wyszehradzkiej współpracy parlamentarnej.

 

Obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej rozpoczęło się 1 lipca 2016 r. Priorytety polskiej prezydencji obejmują takie tematy, jak: silny głos V4 w Unii Europejskiej - koordynacja agendy europejskiej i współpraca w zakresie kluczowych wyzwań, wzmacnianie współpracy w zakresie wspólnego bezpieczeństwa oraz rozwijanie współpracy regionalnej. Wśród priorytetów jest też wzmacnianie spójności oraz rozwijanie współpracy V4 przy ulepszaniu połączeń transportowych.

 

W ramach parlamentarnego wymiaru polskiej prezydencji w V4 odbyło się już we wrześniu 2016 r. w Krynicy, w czasie konferencji "Europa Karpat", spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej, poświęcone m.in. wyzwaniom stojącym przed współpracą parlamentarną w formule V4. Szefowie parlamentów wyszehradzkich wzięli również udział w roboczym spotkaniu w Przemyślu w grudniu 2016 r., które było okazją do dyskusji m.in. o przyszłym kształcie UE oraz problemach, z jakimi zmaga się Unia.

 

"Istotne wzmocnienie współpracy rządowej"

 

W lutym w Sejmie obradowali przewodniczący komisji spraw zagranicznych V4, którzy mówili m.in. o szczególnej roli Grupy Wyszehradzkiej dla odnowy UE.

 

Szczyt parlamentarny odbywa się niedługo po spotkaniu premierów V4 i - według Kancelarii Sejmu - jest istotnym wzmocnieniem współpracy rządowej na linii Warszawa-Praga-Budapeszt-Bratysława. Premierzy państw V4 przyjęli wspólne stanowisko o przyszłości Europy, w którym jest mowa m.in. o konieczności reform UE i zachowaniu jedności Unii. Premierzy V4 mówili też o jakości żywności dystrybuowanej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej; wezwali KE do działań w tej sprawie.

 

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Środkowej Europy - Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE. Przewodnictwo w Grupie jest rotacyjne i trwa rok, a jego program przyjmowany jest przez premierów państw wyszehradzkich.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie