Sprzedawali fikcyjne faktury VAT. Straty wyniosły ponad milion zł

Polska
Sprzedawali fikcyjne faktury VAT. Straty wyniosły ponad milion zł
Flickr/Lukas Plewnia/CC BY-ND 2.0

Wrocławscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która przez internet sprzedawała fikcyjne faktury VAT, mające służyć do zaniżania należnego podatku. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu oszacowano na ponad milion zł. Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

Jak poinformował Krzysztof Zaporowski z biura prasowego dolnośląskiej policji, sześcioosobowa grupa przestępcza od kwietnia 2015 r. do listopada 2016 r. oferowała w internecie fikcyjne faktury VAT poprzez serwery zlokalizowane poza granicami kraju.

 

- Oferowali sprzedaż faktur VAT na nieistniejące towary oraz usługi, które posłużyły do zaniżenia należnego podatku VAT i CIT. W tym celu przestępcy dokumenty wystawiali na specjalnie do tego założone podmioty gospodarcze. Dodatkowo, aby zakamuflować swoją działalność, sprawcy przyjmowali zapłatę na portfele prowadzone w Bitcoinach, co miało gwarantować wysoki stopień anonimowości - dodał policjant.

 

Wrocławski policjanci zatrzymali wszystkich uczestników tego przestępstwa i zgromadzili materiał, który pozwala im postawić zarzuty. Według szacunków wprowadzono do obrotu fikcyjne faktury na kilka milionów zł, a straty Skarbu Państwa z powodu zaniżania i zwrotu podatku VAT wyniosły nie mniej niż 1 mln zł.

 

Sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec jednego z zatrzymanych - pomysłodawcy tego przestępstwa. Pozostałym pięciu osobom jako środek zapobiegawczy wyznaczono poręczenie majątkowe i dozór policyjny.

 

Podejrzanym grozi do 8 lat więzienia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie