Prototypy aut elektrycznych na polskich drogach już za rok

Technologie
Prototypy aut elektrycznych na polskich drogach już za rok
Pixabay.com/mmurphy
Zdjęcie ilustracyjne

Do wiosny przyszłego roku na polskie drogi trafią prototypy krajowych samochodów elektrycznych krótkich serii - zapowiedział w poniedziałek dyrektor zarządzający spółką ElectroMobility Poland Krzysztof Kowalczyk.

W poniedziałek w Warszawie spółka ogłosiła konkurs na karoserię polskiego samochodu elektrycznego. Do połowy roku zostanie wybranych pięciu laureatów konkursu, zaś do jesieni będzie rozpisany konkurs na prototyp niewielkiego miejskiego samochodu elektrycznego.

 

Milion samochodów elektrycznych w siedem lat

 

We wrześniu ub. roku resort przedstawił plan rozwoju elektromobilności i krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Zakłada on m.in., że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć milion samochodów elektrycznych.

 

Zaproponowane rozwiązania mają z jednej strony poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju, z drugiej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń emitowanych przez transport.

 

Elektryfikacja transportu publicznego

 

Plan uwzględnia też elektryfikację transportu publicznego. Jego uzupełnieniem są rozwiązania dotyczące budowy infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, które zostały zdefiniowane w krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych.

 

ElectroMobility Poland to spółka, którą w październiku ub.r. powołały do życia: PGE, Tauron, Enea oraz Energa. Każda z firm objęła po 25 proc. jej kapitału akcyjnego, który wynosi 10 mln zł. Spółka planuje - przy wsparciu polskiego rządu - stworzyć podstawy dla nowego rynku w Polsce i stać się częścią globalnego przemysłu pojazdów elektrycznych.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie