Obóz Sarkozy'ego wzywa Fillona, by ustąpił i wyznaczył "następcę"

Świat
Obóz Sarkozy'ego wzywa Fillona, by ustąpił i wyznaczył "następcę"
PAP/EPA/Ian Langsdon

Sojusznicy byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego zwrócili się do będącego w ogniu krytyki kandydata prawicy na prezydenta Francois Fillona, by zrezygnował z wyścigu i znalazł innego kandydata - poinformowała w poniedziałek osoba popierająca Sarkozy'ego.

- Linia polityczna Fillona jest dobra, ale zważywszy, że nie może on już zapewnić jedności rodzinie politycznej prawicy i centrum, zwracamy się do niego, by wziął na siebie odpowiedzialność i wybrał swego następcę - oświadczyły cytowane przez AFP osoby blisko związane z Sarkozym po spotkaniu z byłym szefem państwa.

 

Inny kandydat

 

Sojusznicy Sarkozy'ego uzgodnili na poniedziałkowym spotkaniu, że zwrócą się do Christiana Jacoba, prominentnego członka konserwatywnej partii Republikanie, aby spotkał się z dawnym faworytem wyścigu do Pałacu Elizejskiego Fillonem i przedstawił mu ten postulat - poinformował agencję Reutera anonimowy zwolennik Sarkozy'ego.

 

W poniedziałek przed południem były premier Francji Alain Juppe ogłosił, że "nie będzie kandydatem" w wyborach prezydenckich. W związku ze skandalem wokół Fillona, który oskarżany jest o fikcyjne zatrudnianie rodziny za publiczne pieniądze, pojawiały się głosy, iż mógłby go zastąpić właśnie Juppe.

 

Fillon nie chce ustapić

 

W wewnątrzpartyjnych listopadowych prawyborach Juppe był rywalem Fillona.

 

W niedzielę Fillon odmówił poddania się naciskom partii, by zrezygnować z kandydowania.

 

Komentatorzy wskazują, że problemy na francuskiej centroprawicy spowodują przede wszystkim odejście wyborców do kandydatki skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie