Coraz mniej Włochów. Historyczne minimum urodzeń

Świat
Coraz mniej Włochów. Historyczne minimum urodzeń
pixabay.com/public domain

Historyczne minimum osiągnęła liczba urodzeń we Włoszech w zeszłym roku - podał w poniedziałek Instytut Statyczny Istat. Z przedstawionych danych wynika, że społeczeństwo coraz bardziej się starzeje; ponad jedna piąta ludności to osoby powyżej 65. roku życia.

Poprzednie rekordowe minimum liczby urodzeń zostało zanotowane w 2015 roku, gdy na świat przyszło 486 tys. dzieci. W zeszłym roku wskaźnik ten spadł jeszcze bardziej, do 474 tys.

 

Po uwzględnieniu liczby zgonów okazuje się - poinformował Istat - że w porównaniu z 2015 rokiem w zeszłym roku liczba Włochów zmniejszyła się o 86 tys., czyli o 0,14 proc.

 

Odnotowano zarazem, że współczynnik dzietności Włoszek to 1,34. Jest on wyższy wśród rezydujących w Italii imigrantek - 1,95. Średnia wieku kobiet rodzących pierwsze dziecko stale rośnie i obecnie wynosi ponad 31 lat.

 

Więcej tylko imigrantów

 

Istat zwraca uwagę na towarzyszący ujemnemu przyrostowi naturalnemu dalszy wzrost średniej wieku we Włoszech; wynosi ona obecnie prawie 45 lat.

 

Osób powyżej 65. roku życia jest ponad 13,5 mln, co stanowi 22 proc. ludności. Dziesięć lat temu wskaźnik ten wynosił 20 proc.

 

W raporcie Instytut Statystyczny ogłosił, że w zeszłym roku wyemigrowało 115 tys. Włochów, czyli o 12 proc. więcej niż w 2015 r. W ciągu sześciu ostatnich lat liczba ta potroiła się- zauważono.

 

Nieznacznie zwiększyła się liczba imigrantów rezydujących we Włoszech. 1 stycznia br. było ich nieco ponad 5 mln, co stanowi 8,3 procent ludności.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie