Caritas: jedna trzecia chrześcijan w Aleppo korzysta z polskiej pomocy

Polska
Caritas: jedna trzecia chrześcijan w Aleppo korzysta z polskiej pomocy
PAP/Tomasz Gzell
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński

Jedna trzecia chrześcijan w Aleppo korzysta z pomocy Polaków i polskiego Kościoła; przez program "Rodzina Rodzinie" Syryjczycy otrzymali już ponad 1,5 mln zł - poinformowała w poniedziałek Caritas Polska na konferencji w siedzibie Episkopatu.

Program "Rodzina Rodzinie" trwa od października 2016 r. Do tej pory zaangażowało się w niego ponad 6 tys. darczyńców, którzy m.in. zobowiązali się do półrocznego wsparcia finansowego wybranej syryjskiej rodziny. Wartość zadeklarowanej w ten sposób pomocy to ok. 9,5 mln zł, z czego 1,5 mln zł trafiło już do obdarowanych. Z programu korzysta obecnie ponad 2,5 tys. rodzin.

 

W niedzielę dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz oraz kierownik działu zagranicznego Caritas Marta Titaniec wrócili z Aleppo, dokąd dociera większość pomocy z programu. W poniedziałek spotkali się z dziennikarzami.

 

Ks. Subocz mówił, że w Aleppo potrzeba przede wszystkim pomocy "medycznej, żywnościowej, edukacyjnej", ale też systemowego wsparcia, by można było np. na nowo otwierać zniszczone podczas wojny warsztaty pracy.

 

Przewodniczący Rady ds. Migracji Turystyki i Pielgrzymek KEP bp Krzysztof Zadarko ocenił natomiast, że na razie "nierealne jest utworzenie korytarzy humanitarnych do Polski".

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie