Raport: poprawa sytuacji w branży budowlanej na całym świecie

Biznes
Raport: poprawa sytuacji w branży budowlanej na całym świecie
pixabay.com/public domain

Zaobserwowano ogólną poprawę oraz pozytywne sygnały płynące z branży budowlanej większości krajów - wynika z raportu Market Monitor. W Polsce największe problemy mają obecnie firmy realizujące inwestycje publiczne czy Odnawialne Źródła Energii, ale w dobrej kondycji pozostaje budownictwo mieszkaniowe i biurowe. Ponadto autorzy przewidują, że w Polsce ta koniunktura utrzyma się w 2017 r.

Eksperci wskazują także na duży wpływ zmian wynikających z wyborów parlamentarnych w 2015 r. - Widać to w poszczególnych segmentach, np. budownictwo kolejowe odnotowało spowolnienie w pierwszej połowie 2016 r., ale już jest zauważalna poprawa w związku z rozstrzygnięciem się niektórych przetargów na ważne linie kolejowe - skomentował dyrektor regionalny ds. oceny ryzyka Atradius Credito y Caucion, które przeprowadziło badania, Arkadiusz Taraszkiewicz.

 

Największym wyzwaniem - nowe regulacje dot. VAT

 

Zwraca on uwagę, na spadek inwestycji publicznych w budownictwie drogowym, choć firmy z tego sektora stosunkowo dobrze sobie z nim radzą. - Dla nich w najbliższej przyszłości najwięcej zależeć będzie od tego, ile z zapowiadanych przetargów publicznych rzeczywiście dojdzie do skutku - wyjaśnił.

 

- Dało się zauważyć również mniejsze zainteresowanie inwestycjami infrastrukturalnymi spółek energetycznych, a także zapaść na rynku odnawialnych źródeł energii, szczególnie w przypadku wiatraków i ogromny 50 proc. spadek na tym rynku - wskazał Taraszkiewicz.

 

Podkreślił, że "największym wyzwaniem i niewiadomą dla branży mogą się okazać nowe regulacje dotyczące odwróconego obciążenia VAT dla podwykonawców". - Mogą one bezpośrednio wpłynąć na płynność firm budowlanych ze względu na dotychczas małą świadomość wśród podatników, jak to prawo stosować, oraz duże pole do interpretacji - ocenił.

 

"Niepewność rynku po Brexicie"

 

Analitycy nie przewidują znaczącego wzrostu bankructw w 2017 roku, jednak - ich zdaniem - liczba upadłości w sektorze budowlanym pozostanie na wysokim poziomie. Szacują też, że wydłużających się terminów płatności, opóźnień w ich realizacji oraz częstotliwości powiadomień o niepłaceniu będzie więcej w pierwszej połowie 2017 r.

 

W przypadku Wielkiej Brytanii zwracają uwagę na niepewność rynku po Brexicie. Z kolei według danych z Francuskiej Federacji Budowlanej w 2016 r. aktywność w budownictwie wzrosła o 1,9 proc. (po ośmiu latach spadków). Dla Niemiec perspektywy na rok 2017 są pozytywne, głównie przez gwałtowny wzrost w budownictwie mieszkaniowym. Według danych Stowarzyszenia Budowniczych Niemieckich obroty w tej branży wzrosną o 5 proc. w 2017 roku (do ponad 112 mld euro).

 

Z kolei w Stanach Zjednoczonych odnotowano kontynuację zapoczątkowanego w 2012 r. odbicia. W tym roku jest spodziewany kolejny wzrost - o ok. 2 proc., a zwyżkowy trend powinien utrzymać się aż do 2019 r. Sektor ten może otrzymać dodatkowy impuls, jeżeli zgodnie z zapowiedziami, nowa administracja USA zainwestuje w poprawę infrastruktury. Ponadto ze strony amerykańskie Rezerwy Federalnej są spodziewane kolejne podwyżki stóp procentowych, które - zdaniem ekspertów - powinny doprowadzić do zwiększenia popytu w budownictwie mieszkaniowym.

 

"Odsetek niepowodzeń biznesowych wyższy niż w innych branżach"

 

Jak wskazują analitycy, branża ta pozostaje sektorem cyklicznym. Oznacza to, że wydajność firm budowlanych jest silnie uzależniona od kondycji gospodarki całego kraju i nastrojów inwestorskich, a także od zaufania biznesowego i konsumenckiego. "Nie dziwi duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność firm w tym sektorze w poszczególnych krajach. Jednakże nawet na rynkach, gdzie wzrost w budownictwie był bardzo dynamiczny w ostatnich latach, niezmiennym pozostaje, że konkurencja jest duża, marże niskie, odbiorcy publiczni na ogół płacą późno, a odsetek niepowodzeń biznesowych pozostaje wyższy niż w większości innych branż" - czytamy w raporcie. Te czynniki wydają się być w dalszym ciągu źródłem największych problemów w branży budowalnej.

 

Analitycy podkreślili, że coraz większe znaczenie w budownictwie mają nowe technologie m.in. wirtualna rzeczywistość, drony, druk 3D, modelowanie informacji o budynkach i budowlach czy zaawansowane materiały budowlane.

 

Ponadto, coraz istotniejszą rolę zaczęły odgrywać zmiany demograficzne. Powiększa się liczba ludności w obszarach miejskich na świecie, która będzie napędzać popyt na mieszkania, na transport i rozwój infrastruktury użyteczności publicznej.

 

Raport Market Monitor dot. branży budowlanej został przygotowany przez analityków firmy Atradius Credito y Caucion.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie