"Radość o poranku. Bez Targowicy" - Saryusz-Wolski tweetuje
"Wysiadam z Platformy na przystanku Polska" - napisał w niedzielę rano na Twitterze kandydat na szefa Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski. "Radość o poranku. Bez Targowicy" - dodał. Przekonywał też, że "żaden rząd nie powinien sobie pozwolić na popieranie kandydata, który nadużywa pozycji, by aktywnie prowokować sprzeciw wobec demokratycznego wyboru". Zapowiedział, że nie zmienia ugrupowania.
Polityk przyznał, że "szkoda tych 12 lat" (jakie Saryusz-Wolski spędził jako europoseł z ramienia Platformy Obywatelskiej - red.), jednak podkreślił, że "liczy się nie tylko wiedza, ale też morale i charakter".
Szkoda tych 12 lat, liczy się nie tylko wiedza,
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 5 marca 2017
ale też morale i charakter.
"Nic mi nie obiecano, pozostaję w EPP" (Europejska Partia Ludowa, ugrupowanie w Parlamencie Europejskim - red.) - poinformował Saryusz-Wolski. "Wyjaśniam, w grupie EPP są/pozostają osoby które opuściły lub zostały usunięte ze swych partii" - dodał. "Wrocław był momentem przekroczenia ostatniej czerwonej linii nielojalności wobec własnego państwa" - podkreślił europoseł.
Nic mi nie obiecano,
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 5 marca 2017
pozostaję w EPP.
Wyjaśniam, w grupie EPP są/pozostają osoby które opuściły lub zostały usunięte ze swych partii.
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 5 marca 2017
Wrocław był momentem przekroczenia ostatniej czerwonej linii nielojalności wobec własnego państwa.
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 5 marca 2017
"Szczyt hipokryzji, popełnić samemu delikt (TK), półgębkiem przeprosić, oskarżyć adwersarzy o to samo, rozpętać kampanię międzynarodową przeciw Polsce" - ocenił polityk.
Szczyt hipokryzji, popełnić samemu delikt (TK),
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 5 marca 2017
półgębkiem przeprosić, oskarżyć adwersarzy o to samo, rozpętać kampanię mnr przeciw Polsce
Do zamieszczonych wcześniej tweetów Jacek Saryusz-Wolski dołączył link odsyłając do wideo z piosenką "Radość o poranku" autorstwa Janusza Kofty (autor tekstu) i Juliusza Loranca (kompozytor).
Radość o poranku
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 5 marca 2017
Bez Targowicyhttps://t.co/1yvi6VOqNZ via @youtube
No gov would allow itself to support candidate who abuses international position to actively instigate opposition against democratic verdict
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 5 marca 2017
Wysiadam z Platformy na przystanku Polska.
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 5 marca 2017
"Potwierdzam. Nie akceptuję donoszenia na własny kraj i popierania przeciw niemu sankcji. Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej" - napisał polityk w niedzielę wieczorem, gdy po raz pierwszy ustosunkował się do medialnych doniesień o jego kandydaturze na szefa Rady Europejskiej.
Potwierdzam.
— Jacek Saryusz-Wolski (@JSaryuszWolski) 4 marca 2017
Nie akceptuję donoszenia na własny kraj
i popierania przeciw niemu sankcji.
Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej.
"Wprowadzać to najwyżej mógł Pan się do mieszkania w Brukseli... Polskę wprowadzał do UE Leszek Miller" - odpisał mu jeden z działaczy SLD.
@JSaryuszWolski wprowadzać to najwyżej mógł Pan się do mieszkania w Brukseli... Polskę wprowadzał do UE @LeszekMiller @sldpoland
— J. Jankowski-Guzy (@JankowskiGuzy) 4 marca 2017
Nie Donald Tusk, a Jacek Saryusz-Wolski został oficjalnym kandydatem Polski na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało w sobotę notę do MSZ Republiki Malty, w której formalnie zgłosiło kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej - poinformowano w komunikacie. Kandydaturę zgłosił szef MSZ Witold Waszczykowski.
Minister spraw zagranicznych powiedział, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę "ze względu na wysoki poziom merytoryczny" Saryusz-Wolskiego. - Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej - podkreślił Waszczykowski. Minister dodał, że Saryusz-Wolski ma zasługi na rzecz integracji europejskiej także w Polsce, bo jest jednym z twórców naszego procesu integracji z UE.
Waszczykowski podkreślił, że kandydat "daje także rękojmię i gwarancję bezstronności" w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który "był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce". - Ta gwarancja bezstronności była elementem przesądzającym - zaznaczył minister spraw zagranicznych.
PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej