"To dziwna sytuacja, jeżeli nie dziwoląg". Politycy o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego do RE w programie "Śniadanie w Radiu ZET"

Polska

- To świetna kandydatura - przekonywał Adam Bielan. Barbara Dolniak zauważyła natomiast, że "rząd tworzy sytuację, w której żaden z Polaków może nie zostać szefem RE". Nie Donald Tusk, a Jacek Saryusz-Wolski został oficjalnym kandydatem Polski na stanowisko szefa Rady Europejskiej. O kandydaturze eurodeputowanego na szefa Rady Europejskiej rozmawiali goście w programie "Śniadanie w Radiu ZET".

- To świetna kandydatura, człowiek posiada największą wiedzę jeśli chodzi proces integracji europejskiej w Polsce - przekonywał poseł Polski Razem Adam Bielan do zgłoszonej przez rząd kandydatury eurodeputowanego Jacka Saryusz-Wolskiego.

 

Bielan: Saryusz-Wolski bywał pod naszym adresem bardzo krytyczny


Zauważył, że Saryusz-Wolski nie jest członkiem żadnej partii prawicy. - Pokazujemy, że jesteśmy w gotowi  wspierać kogoś spoza naszej partii - mówił Bielan przypominając, że Saryusz-Wolski "bywał pod naszym adresem bardzo krytyczny w przeszłości".
 

- Pokazujemy, że to człowiek, który potrafi wznieść się ponad partyjne podziały w kraju, na arenie międzynarodowej i na arenie unijnej -

 My się nie zgadzamy ze wszystkimi poglądami Jacka Saryusz-Wolskiego - podkreślał Bielan dodając, że Saryusz-Wolski przestrzega za to bardzo ważnej zasady, której nie przestrzega Donald Tusk: - Zasady neutralności.

 

Tyszkiewicz: scenariusz z Kremla rodem, żeby uderzyć Polakiem w Polaka

 

Posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak zwróciła uwagę, że "dla państw UE kandydatura PiS to dziwna sprawa". - Rząd tworzy sytuację, w której żaden z Polaków może nie zostać szefem RE - stwierdziła Dolniak.

 

Poseł PO Robert Tyszkiewicz nazwał kandydaturę Saryusz-Wolskiego "pustą politycznie”. - Kandydaturą, której nie popiera żaden rząd, oprócz rządu PiS w Polsce, co jest przyjmowane w Europie jako niesłychany dziwoląg polityczny, że urzędującego prezydenta Europy nie popiera własny rząd. To jest scenariusz z Kremla rodem - skonstatował Tyszkiewicz.

 

- To jest scenariusz taki, by polskimi rękoma rozbijać polską pozycję międzynarodową. Żeby uderzyć Polakiem w Polaka - twierdzi Tyszkiewicz.

 

Tyszkiewicz uznał, że kandydatura Saryusz-Wolskiego to "osobista wendetta Jarosława Kaczyńskiego".

 

- Jest kandydat, Polak, który popierany jest przez państwa Unii Europejskiej, ma ogromnna szansę zostać wybrany na drugą kadencję, a więc będziemy mieli Polaka, który dalej będzie kierował ważnym organem UE i państwo (PiS - red.) wskazujecie innego kandydata? Proszę wybaczyć, ale dla państw Unii Europejskiej to co najmniej dziwna sytuacja, jeżli nie dziwoląg - oceniła kandydaturę zaproponowaną przez PiS posłowi PO posłanka Nowoczesnej Barbar Dolniak.

 

Rzymkowski: kłócimy się o fasadowe stanowisko

 

Posłanka Nowoczesnej stanowczo zaprotestowała, by nazywać szefa Rady Europejskiej woźnym Europy, co wcześniej uczynił poseł KukIz’15 Tomasz Rzymkowski. Stwierdził on: - Kłócimy się o fasadowe stanowisko.

 

- Powinniśmy się cieszyć, że Polakom proponuje się stanowiska i mamy wpływ na UE - mówiła Dolniak.

 

Gośćmi programu byli: poseł PO Robert Tyszkiewicz, poseł Polski Razem Adam Bielan, Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP, poseł PSL Krzysztof Hetman, posłanka Nowoczesnej Barbara Dolniak i poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

 

Program prowadziła Joanna Komolka.

 

poslatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie