Polacy w Polizei. Zarobią 5 razy więcej niż w Polsce

Polska
Polacy w Polizei. Zarobią 5 razy więcej niż w Polsce
Polsat News

O przyjęcie do Wyższej Szkoły Policyjnej w Oranienburgu pod Berlinem ubiega się 50 Polaków. Po trzyletniej nauce będą mogli zacząć pracę w niemieckiej policji. W czasie nauki kadeci otrzymują ok. 1,2 tys. euro wynagrodzenia plus dodatki. Równie atrakcyjne są pensje, które niemieccy policjanci otrzymują na starcie zawodowym.

Początkujący policjanci w Niemczech zarabiają ok. 2,1 tys. euro, a po awansach nawet 5,5 tysiąca. Do tego otrzymują dodatki za pracę w nocy, w święta oraz dodatki na rodzinę. Dla polskich kandydatów to kuszące perspektywy.

 

- Zapotrzebowanie jest ogromne. Nasza wspólna granica jest długa, to ponad 250 km. Polacy codziennie tu przyjeżdżają, pracują, uczą się. Dodam, że mamy już wspólne patrole - mówi Rainer Grieger, rektor Wyższej Szkoły Policyjnej w Oranienburgu.

 

Na uczelnię nie jest łatwo się dostać. 40 proc. z 6 tysięcy kandydatów oblewa testy psychologiczne, a 30 proc. nie przechodzi testów sprawnościowych. Nie zniechęca to pięćdziesięciu Polaków starających się o miejsce w szkole.

 

Mikołaj Piątek, 23-latek zrezygnował w tym celu ze studiów w Polsce.

 

- Mamy Polaków lekarzy na zachodzie, mamy Polaków prawników. Wszystkie możliwe zawody, więc czemu nie ten - mówi.

 

Polsat News

mta/ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie