Polacy będą bronić Macedonii przed nielegalnymi imigrantami. Rusza kolejna misja straży granicznej

Świat
Polacy będą bronić Macedonii przed nielegalnymi imigrantami. Rusza kolejna misja straży granicznej
Polsat News

Straż Graniczna rozpoczyna kolejną misję ochrony granic w Macedonii przed nielegalną imigracją. Od poniedziałku 30 funkcjonariuszy będzie wspierać macedońskie służby na granicy z Grecją, borykającą się z napływem imigrantów i uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Polscy pogranicznicy, wspólnie z miejscowymi policjantami, będą prowadzić patrole w rejonie miejscowości Star Dojran, nieopodal której znajduje się macedońsko-greckie przejście graniczne.

 

- Wsparcie strony macedońskiej będzie polegać przede wszystkim na zapobieganiu nielegalnemu przekroczeniu granicy, rejestracji wniosków o ochronę międzynarodową i badaniu autentyczności dokumentów - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias.

 

Wyjazd poprzedziły tygodniowe szkolenia w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych w Lubaniu. Dotyczyły one m.in. różnorodności kulturowej w kontekście komunikacji z cudzoziemcami, zasad udzielania pierwszej pomocy w warunkach polowych, zagrożeń epidemiologicznych w aspekcie migracji dużych grup ludności, technik posługiwania się bronią.

 

Czwarta taka misja

 

To już czwarta misja Straży Granicznej w Macedonii. Poprzednia zakończyła się 15 grudnia 2016 roku. Polscy funkcjonariusze wrócą do kraju w kwietniu.

 

- Strona polska wyraziła gotowość kontynuacji działań wspierających Macedonię w zakresie przeciwdziałania skutkom kryzysu migracyjnego. Należy zakładać, że w tym roku zostaną przeprowadzone kolejne operacje, których harmonogram zostanie ustalony we współpracy ze stroną macedońską - powiedziała rzeczniczka SG.

 

Kraje Unii Europejskiej zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Tylko w 2015 r. przez Morze Śródziemne do Europy trafiło ponad 1 mln imigrantów i uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu - głównie z Syrii, Afganistanu oraz Iraku. Rok później było to ponad 360 tys. osób, a od początku 2017 r. liczba ta przekroczyła 16 tys. - wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie