Dwa razy więcej negatywnych artykułów o UE w brytyjskiej prasie w ciągu 40 lat

Świat
Dwa razy więcej negatywnych artykułów o UE w brytyjskiej prasie w ciągu 40 lat
Flickr.com/Ben Sutherland/CC BY 2.0

W ciągu ostatnich 40 lat blisko dwukrotnie wzrósł udział negatywnych artykułów o Unii Europejskiej w brytyjskiej prasie - podał w niedzielę "Independent", powołując się na badania Queen Mary University w Londynie. Udział prasy pozytywnej spadł z 25 do 10 proc.

W 1974 roku artykuły o negatywnym wydźwięku stanowiły 24 proc., natomiast w 2013 r. - już 45 proc. Badacze zauważają, że stało się to kosztem tekstów o neutralnym bądź pozytywnym przekazie.

 

Krytyczne tabloidy

 

Podkreślają jednocześnie, że w tym samym okresie centroprawicowe tabloidy na Wyspach zaczęły zwiększać liczbę publikacji o tematyce europejskiej i pisać coraz bardziej krytycznie.

 

Na przykład tabloid "Daily Mail" w połowie lat 70. tylko w 25 proc. pisał negatywnie o tematyce dotyczącej europejskiej integracji; obecnie - w 85 proc.

 

Analizowano ponad 16 tys. artykułów

 

W tym samym czasie dzienniki takie, jak "The Times" albo "Financial Times", pisały o sprawach dotyczących tej tematyki w wyważony sposób, opierając się na faktach i z perspektywy "kosztów i zysków" brytyjskiego członkostwa w EWG, a potem Unii Europejskiej.

 

Wyniki badań opublikowano w "Journal of Common Market Studies". Zostały one oparte na analizie 16,4 tys. artykułów prasowych z lat 1974-2013.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie