Zabójstwo Kim Dzong Nama. Malezja wydala ambasadora Korei Północnej

Świat
Zabójstwo Kim Dzong Nama. Malezja wydala ambasadora Korei Północnej
PAP/EPA/FAZRY ISMAIL
Kontrole na lotnisku w Kuala Lumpur po zabójstwie Kim Dzong Nama.

Malezja zadeklarowała w sobotę, że ambasador Korei Północnej jako persona non grata ma opuścić kraj, co zarządzono w blisko trzy tygodnie po zamordowaniu w porcie lotniczym Kuala Lumpur przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.

Ambasadora poproszono, by wyjechał z Malezji w ciągu 48 godzin. Skłócony z Kim Dzong Unem i żyjący od dłuższego czasu na emigracji Kim Dzong Nam został 13 lutego uśmiercony bojowym gazem paralityczno-drgawkowym VX w porcie lotniczym malezyjskiej stolicy. Według przedstawicieli władz USA i Korei Południowej, sprawczyniami tego zabójstwa były dwie północnokoreańskie agentki.

 

Oskarżał Malezję o związki z Koreą Południową

 

Ambasador Korei Północnej w Malezji Kang Czol oświadczył w ubiegłym miesiącu, że jego kraj "nie może ufać" śledztwu prowadzonemu w tej sprawie przez władze malezyjskie. Oskarżył też Malezję o "pozostawanie w zmowie z siłami zewnętrznymi", czyniąc w ten sposób aluzję do Korei Południowej.

 

W wydanym w sobotę komunikacie malezyjski minister spraw zagranicznych Anifah Haji Aman oświadczył, że Malezja zażądała od ambasadora przeprosin za tę wypowiedź, co jednak nie nastąpiło. "Malezja będzie zdecydowanie reagować na wszelkie akty obrażania jej oraz na wszelkie próby szkodzenia jej reputacji" - zaznaczył Anifah.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie