Szefowa unijnej dyplomacji ponagla opozycję w Kosowie ws. umowy z Czarnogórą

Świat
Szefowa unijnej dyplomacji ponagla opozycję w Kosowie ws. umowy z Czarnogórą
PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała w sobotę do opozycji, aby podpisała porozumienie o demarkacji granicy z Czarnogórą, co jest ostatnim warunkiem dla Czarnogóry uzyskania prawa wyjazdu bez wiz do państw strefy Schengen.

Mogherini była w Kosowie, które było ostatnim przystankiem w jej podróży po Bałkanach Zachodnich. Zaapelowała w Prisztinie o "konstruktywne stanowisko" w obniżaniu napięcia z Serbią.

 

Normalizacja stosunków między Kosowem a Serbią jest kluczowym warunkiem dla obu krajów na drodze do członkostwa w UE, do którego aspirują zarówno Belgrad, jak i Prisztina.

 

Kosowska opozycja uniemożliwiła w parlamencie głosowanie nad umową o demarkacji granicy z Czarnogórą i umową przewidującą pewną autonomię mniejszości serbskiej na północ Kosowa. Przed parlamentem często dochodziło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego.

 

Kosowo, które oderwało się od Serbii w lutym 2008 roku, zostało uznane przez 114 państw; dla Belgradu pozostaje ono w dalszym ciągu serbską prowincją.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie