Kolejny zatrzymany ws. "karuzeli VAT-owskiej". Straty mogły wynieść nawet 2 mld zł
Łódzka delegatura ABW zatrzymała pod koniec lutego członka grupy wyłudzającej podatek VAT przy obrocie m.in. olejem rzepakowym - poinformował w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany odpowiada za wyłudzenia szacowane na 8 mln zł.
Jak podano w komunikacie, zatrzymany 28 lutego mężczyzna jest 46. podejrzanym w prowadzonej przez ABW sprawie. "Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami" - zaznaczono.
Jak wyjaśnił rzecznik, zatrzymanie jest częścią prowadzonego przez ABW od 2014 r. "skomplikowanego i wielowątkowego śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych związanych z obrotem biokomponentami paliwa, olejem napędowym i stalą".
- Straty poniesione przez skarb państwa wskutek działań grupy w latach 2012-2015 wynieść mogły ponad 2 mld zł. We wszystkich wątkach śledztwa - dodał Żaryn - zabezpieczono dotąd "mienie podejrzanych oraz majątek prowadzonych przez nich podmiotów o wartości ponad 1,5 miliarda złotych".
Karuzelowy obrót towarami
Według ustaleń ABW działalność podejrzanych polegała na tzw. karuzelowym obrocie towarami, które następnie były fikcyjnie eksportowane do krajów UE. Oszuści uzyskiwali w ten sposób nienależne zwroty podatku VAT. Tymczasem towary - jak zaznaczono - częstokroć wracały na teren RP.
Rzecznik ministra koordynatora poinformował ponadto o czynnościach podjętych przez zielonogórską ABW w ramach śledztwa w sprawie oszustw podatkowych i celnych popełnionych przy obrocie niskoprocentowym alkoholem prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Jak przekazał, ABW w dniach 20-24 lutego przeprowadziła w tej sprawie przeszukania w 50 miejscach na terenie siedmiu województw, zabezpieczyła dowody i dokumentację nielegalnych działań mających na celu wyłudzenie VAT.
- Śledztwo ma charakter rozwojowy i prowadzone będą dalsze czynności, zmierzające do zgromadzenia kolejnego materiału dowodowego oraz ujawnienia osób odpowiedzialnych za przedmiotowy proceder - podkreślił Żaryn.
Według dotąd zgromadzonych przez ABW i Służbę Celną danych, działania sprawców w tej sprawie doprowadziły do strat budżetu państwa "w wysokości nie mniejszej niż 20 milionów złotych na terenie RP oraz wielomilionowych strat należności publiczno-prawnych w innych krajach Unii Europejskiej".
PAP
Czytaj więcej
Komentarze