"Kasa Chorych" pożegnała się z publicznością po 40 latach

Kultura
"Kasa Chorych" pożegnała się z publicznością po 40 latach
PAP/Artur Reszko
"Kasa Chorych" odchodzi na muzyczną emeryturę.

Legenda blues-rocka kończy karierę. W czerwcu ubiegłego roku zaskoczyli informacją o ostatniej trasie koncertowej. Teraz dali ostatni występ w rodzinnym mieście - Białymstoku. "Kasa Chorych" już na muzycznej emeryturze.

W sali kina Forum w Białymstoku odbył się pożegnalny koncert bluesowego zespołu "Kasa Chorych". Grupa kończy w ten sposób 40-letnią karierę.

 

Legenda polskiego blues-rocka zagrała w składzie: Jarosław Tioskow, Michał Kielak, Włodek Dudek, Krzysiek Wołoszyn, Mirosław Wiechnik. Wraz z nimi na scenie pojawili się ich przyjaciele: "Cynamonowa Kaczka", Sławek Wierzcholski oraz Krzysztof Wałecki.

 

- "Kasa Chorych" to zespół, który jednoznacznie kojarzy się z naszym miastem. Muzycy Kasy przy każdej okazji podkreślają, skąd pochodzą. Dlatego pożegnalny koncert dofinansowało miasto Białystok - powiedział portalowi bialystok.pl zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

 

"Ten rok będzie ostatnim rokiem działalności zespołu »Kasa Chorych«. Decyzję tę podjęliśmy po długim namyśle. Jak to śpiewał Grzegorz Markowski »trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym« i to właśnie jest ta chwila" - napisał zespół na swojej stronie 26 czerwca ubiegłego roku. To wtedy kapela zapowiedziała pożgnalną trasę koncertową, która właśnie się zakończyła.

 

"Kasa Chorych" powstała w 1975 toku. Założyciele to grający na harmonijce ustnej Ryszard "Skiba" Skibiński i gitarzysta Jarosław Tioskow. Po odejściu Skibińskiego do innego zespołu i jego śmierci w 1983 r. zespół zawiesił działalność. Po nieudanej reaktywacji w 1984 roku, grupa zeszła się znowu dopiero w 1992 roku. Nowa "Kasa Chorych" z Tioskowem na czele wydała kilka płyt.

 

Najnowsza - "Orla" - ukazała się w 2014 roku.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie