Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej

Polska
Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej
PAP/Maciej Kulczyński

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało w sobotę notę do MSZ Republiki Malty, w której formalnie zgłosiło kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej - poinformowano w komunikacie. Kandydaturę zgłosił szef MSZ Witold Waszczykowski. Wieczorem Saryusz-Wolski potwierdził swoją kandydaturę na Twitterze.

"Potwierdzam. Nie akceptuję donoszenia na własny kraj i popierania przeciw niemu sankcji" - poinformował na Twitterze wieczorem Jacek Saryusz-Wolski.

 

 

W nocie MSZ poinformowało maltańską prezydencję Rady UE, że "Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej".

 

Dodano, że kadencja na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej potrwa od 1 czerwca 2017 do 30 listopada 2019 roku.

 

Także były premier i obecny szef Rady Europejskiej Donald Tusk opublikował komentarz na Twitterze, który odnosi się do zwycięstwa drużynowego polskich skoczków na mistrzostwach świata w Lahti, ale może być wiązany z dyskusją polityczną: "Drużynowe zwycięstwa cieszą najbardziej. Brawo Polacy!" - napisał Tusk.

 

  

"Gwarancja bezstronności"

 

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę "ze względu na wysoki poziom merytoryczny" Saryusz-Wolskiego. - Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej - podkreślił Waszczykowski. Minister dodał, że Saryusz-Wolski ma zasługi na rzecz integracji europejskiej także w Polsce, bo jest jednym z twórców naszego procesu integracji z UE.

 

Waszczykowski podkreślił, że kandydat "daje także rękojmię i gwarancję bezstronności" w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który "był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce". - Ta gwarancja bezstronności była elementem przesądzającym - zaznaczył minister spraw zagranicznych.

 

W poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times" poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje UE w sprawie możliwości zastąpienia dotychczasowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska przez Saryusz-Wolskiego.

 

Dyskusja w Polsce

 

Doniesienia gazety wywołały dyskusję polityczną w Polsce. We wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan komentował je stwierdzeniem, że "nie potwierdza, nie zaprzecza", natomiast "trudno od Polski oczekiwać, że będziemy wspierać kandydata, który nie chce utrzymywać dobrych relacji z naszym rządem".

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał z kolei, że Tusk "łamie elementarne zasady UE", zatem nie może być przewodniczącym Rady Europejskiej i "w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu".

 

W sobotę uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się ponownemu wyborowi na to stanowisko byłego premiera Polski Donalda Tuska przyjął komitet polityczny PiS. Celem uchwały - jak podkreśliła rzeczniczka tego ugrupowania Beata Mazurek - jest wzmocnienie stanowiska rządu.

 

Tusk chce kontynuować pracę

 

Z końcem maja kończy się 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Podczas nieformalnego szczytu przywódców UE na Malcie były premier zadeklarował, że jest gotów kontynuować swoją pracę na tym stanowisku podczas drugiej kadencji. We wtorek Europejska Partia Ludowa (EPL), skupiająca centroprawicowe ugrupowania z krajów Europy, potwierdziła poparcie dla jego kandydatury.

 

Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy Tusk będzie pełnił funkcję przewodniczącego Rady przez kolejną kadencję. Wybór przewodniczącego Rady Europejskiej nie wymaga jednomyślności krajów członkowskich UE. Do momentu przedstawienia przez Polskę kandydatury Saryusz-Wolskiego Tusk był on jedynym oficjalnym kandydatem na to stanowisko.

 

Obecny przewodniczący Rady Europejskiej objął swoje stanowisko 1 grudnia 2014 r. Wcześniej funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej sprawował Belg Herman Van Rompuy.

 

polsatnews.pl, PAP

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie