CBŚP rozbiło szajkę wyłudzaczy kredytów. "Nie zawsze działali w finezyjny sposób"

Polska
CBŚP rozbiło szajkę wyłudzaczy kredytów. "Nie zawsze działali w finezyjny sposób"
Polsat News

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało sześć osób podejrzanych o liczne oszustwa i wyłudzenia kredytów na co najmniej 20 mln zł. Grupa współpracowała z pracownikami banków i instytucji finansowych zajmujących się udzielaniem pożyczek.

Z ustaleń policjantów z gdańskiego CBŚP, którzy wpadli na trop szajki zajmującej się wyłudzeniami kredytów, wynika, że przestępcy działali w województwie pomorskim od kilku lat.

 

- Oszuści wyszukiwali i pozyskiwali do współpracy osoby, które posiadały pozytywną historię kredytową. Jeżeli zwerbowany wspólnik odmawiał dobrowolnej współpracy, przestępcy dyscyplinowali go groźbą lub bili - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

Fikcyjne zatrudnienie w fikcyjnych firmach

 

Następnie taka osoba występowała o kredyt do instytucji finansowej lub banku. Po otrzymaniu pieniędzy, przejmowali je członkowie grupy, a "słup" dostawał w ramach prowizji niewielką część tej kwoty. Przestępcy zaangażowali w proceder także pracowników banków i instytucji finansowych zajmujących się udzieleniem pożyczek.

 

- Tworzyli również pozytywne historie kredytowe w Biurze Informacji Kredytowej. "Słupy" były często uwiarygadniane poprzez fikcyjne zatrudnianie w firmach zakładanych na potrzeby przestępczej działalności oszustów - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

 

Wyłudzili co najmniej 20 mln zł

 

Według śledczych przestępcy wyłudzili w ten sposób przynajmniej 20 mln zł.

 

- Z wiedzy policjantów wynika, że przestępcy nie zawsze działali w tak finezyjny sposób. Na ich koncie znajdują się bardziej pospolite przestępstwa, jak chociażby rozboje czy wymuszenia - powiedziała Hamelusz.

 

Jak poinformowała, Prokuratora Okręgowa w Gdańsku postawiła zatrzymanym zarzuty związane z licznymi oszustwami i wyłudzeniami, za co grozi do 8 lat więzienia. Decyzją sądu czterech członków szajki zostało aresztowanych.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie