Zmiany w warszawskiej taryfie biletowej. Będą tańsze i nowe bilety

Polska
Zmiany w warszawskiej taryfie biletowej. Będą tańsze i nowe bilety
Flickr/centralniak/CC BY 2.0

Niższe opłaty za bilety długookresowe ważne w 1 i 2 strefie, powrót biletu 3-dniowego oraz pojawienie się tzw. biletu konferencyjnego - to niektóre ze zmian w taryfie przewozowej, jakie od 1 czerwca planuje wprowadzić stołeczny ratusz.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała na piątkowej konferencji, że ratusz obniża ceny biletów długookresowych ważnych w 1 i 2 strefie. Jak mówiła, pasażerowie korzystający z biletów 30-dniowych normalnych zaoszczędzą dzięki temu 30 zł miesięcznie - cena biletu ma spaść z 210 zł do 180 zł. Z kolei - jak zaznaczyła prezydent stolicy - użytkownikom biletów 90-dniowych "zostanie w portfelach" 76 zł - cena z 536 zł zmaleje do 460 zł.

 

- Komunikacja to właściwa alternatywa, na podstawie biletów można przecież podróżować szybko i sprawnie - uważa Gronkiewicz-Waltz. Według niej, proponowane zmiany mogą zachęcić do rezygnacji z aut i przesiadki do transportu miejskiego.

 

Zachęta do podróży komunikacją zbiorową

 

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zwróciła uwagę, że ratuszowi zależy, aby udział komunikacji miejskiej w obsłudze wszystkich podróży wykonywanych w stolicy wzrósł z 56,9 do 65 proc. Dodała, że jednym z priorytetów miasta jest również zmniejszenie liczby pojazdów wjeżdżających do stolicy i ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

 

Zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego Katarzyna Strzegowska poinformowała, że dotychczasowa oferta biletowa zostanie rozszerzona. W taryfie pojawi się m.in. bilet jednorazowy przesiadkowy, ulgowy, dla grupy maksymalnie 10 osób, w cenie 22 zł. Przekonywała, że będzie to zapewne duże ułatwienie dla podróżujących grup szkolnych.

 

Udogodnienia dla turystów

 

Specjalnie dla turystów i osób odwiedzających stolicę - jak podkreśliła Strzegowska - powróci bilet 3-dniowy w cenie 36 zł (1 strefa) oraz 57 zł (1 i 2 strefa).

 

Miasto zaplanowało także wprowadzenie tzw. biletu konferencyjnego. Zastępca dyrektora ZTM wyjaśniła, że umożliwi on organizatorom konferencji w stolicy zakup biletów dla ich uczestników (na wybrany okres). Bilety będą kodowane na specjalnych Warszawskich Kartach Miejskich lub będą dostępne w innej formie uzgodnionej z organizatorem, np. poprzez aplikację mobilną.

 

Strzegowska powiedziała, że planowane zmiany miałyby obowiązywać od 1 czerwca. Decyzję o wprowadzenie zmian podejmą radni Warszawy.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie