"To niepoważne i szkodliwe dla Polski". Róża Thun o zamieszaniu wokół Tuska

Polska
"To niepoważne i szkodliwe dla Polski". Róża Thun o zamieszaniu wokół Tuska
Polsat News 2

- Mamy rząd , który podważa naszą wiarygodność na arenie międzynarodowej i ośmiesza Polskę - stwierdziła eurodeputowana PO Róża Thun w programie "Rozmowa polityczna" w Polsat News 2. Rozmowa dotyczyła sprawy kandydowania Donalda Tuska na druga kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

W poniedziałek "Financial Times" napisał, że polska premier sonduje wśród przedstawicieli krajów UE poparcie dla kandydatury eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego, jako ewentualnego następcy Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Sam Saryusz-Wolski nie chce tego komentować. Wcześniej Tusk potwierdził, że chciałby zostać na stanowisku przez kolejną kadencję.


- To niepoważne i szkodliwe dla Polski - stwierdziła Róża Thun, mówiąc o postępowaniu polityków PiS i polskiego rządu w tej sprawie.
- Nie dość, że polski rząd ośmieszył Polskę tym, że nie popiera polskiego kandydata na szefa Rady Europejskiej, to jeszcze teraz jest drugi krok tego ośmieszenia. Nagle są jakieś rozmowy o wystawieniu kogoś innego - wyjaśniła.


Eurodeputowana PO przypomniała, że formalnie kandydaturę trzeba zgłosić do kraju, który sprawuje prezydencję w UE; obecnie jest to Malta. - Premier Malty oficjalnie nic nie wie o polskim kandydacie. Są natomiast przecieki do zagranicznych mediów - dodała.


- Temat nie jest do zabawy. Jesteśmy poważnym krajem, który piastował poważne funkcje. Teraz mamy rząd, który podważa naszą wiarygodność. Instrumentem w tym jest Jacek Saryusz-Wolski – podkreśliła Thun.


"Tusk jest szanowany w Europie"


- Donald Tusk ma mocną pozycje i jest szanowany w Europie - oceniła europosłanka.


Wśród jego zasług wymieniła porozumienie z Turcją, które zatrzymało fale migracji. - On w tej sytuacji politycznej w Turcji , która jest strasznie trudna potrafił się tak dogadać z Erdoganem, że to porozumienie funkcjonuje - wyjaśniała.


- Tusk utrzymuje prestiż Polski w polityce międzynarodowej, a tym czasem jego własny rząd krajowy go nie popiera – podkreśliła.


- Wszyscy zgadzają się , że Donald Tusk jest najlepszym kandydatem i tylko jego ojczyzna go nie wspiera. Koledzy i koleżanki w Parlamencie Europejskim podchodzą do mnie i pytają - "czy wyście w Polsce zwariowali?" - mówiła Róża Thun.

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie