Teczka personalna TW "Wolfgang" udostępniona w poznańskim IPN

Polska
Teczka personalna TW "Wolfgang" udostępniona w poznańskim IPN
Polsat News

Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang" dotycząca Andrzeja Przyłębskiego została udostępniona w piątek od godz. 13 w poznańskim oddziale IPN - poinformowała rzeczniczka prasowa IPN w Poznaniu Natalia Cichocka. Chodzi o ambasadora RP w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego.

Cichocka zaznaczyła, że informacje z teczki personalnej o tytule: "Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim -Wolfgang- dot. Przyłębski Andrzej, imię ojca: Marian, ur. 14-05-1958 r." udostępniane są dziennikarzom na podstawie wypełnienia ustawowych formalności. Dokumenty z teczki personalnej tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang" obejmują lata 1979-1980. Są przypisane do Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Koninie z lat 1983-1990.

 

Zweryfikują oświadczenie lustracyjne

 

IPN poinformował w piątek, że jeszcze tego dnia podejmie decyzję o weryfikacji oświadczenia lustracyjnego ambasadora RP w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego.

 

- Dzisiaj wiemy, że takie materiały się zachowały (chodzi o teczkę personalną TW ps. Wolfgang) i dzisiaj ja podejmę decyzję o wdrożeniu takiej procedury weryfikującej zgodność z prawdą tego oświadczenia (ambasadora Przyłębskiego) - powiedziała p.o. dyrektor Biura Lustracyjnego IPN Edyta Karolak.

 

IPN nie weryfikował oświadczenia lustracyjnego ambasadora

 

Dotychczas IPN nie weryfikował oświadczenia lustracyjnego ambasadora Przyłębskiego. IPN poinformował, że oświadczenie lustracyjne Przyłębskiego jako członka służby zagranicznej wpłynęło do Biura Lustracyjnego IPN 18 lipca 2016 r. "Andrzej Przyłębski nie składał wcześniej oświadczenia lustracyjnego ani na podstawie obecnie obowiązującej, ani poprzednio obowiązującej ustawy lustracyjnej" - poinformował w komunikacie IPN.

 

W czwartek MSZ poinformował, że nie posiada informacji, aby IPN podważył prawdziwość oświadczenia ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego, w którym ten zaprzeczył współpracy z SB.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie