Rafalska zapowiada program "Maluch plus" na 2017 r. MRPIPS przeznaczy na niego 151 mln zł

Polska
Rafalska zapowiada program "Maluch plus" na 2017 r. MRPIPS przeznaczy na niego 151 mln zł
PAP/Lech Muszyński

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że w 2017 roku na program "Maluch plus" zostanie przeznaczonych 151 mln zł. Minister uczestniczyła w piątek w otwarciu żłobka miejskiego dla setki dzieci w Gorzowie Wlkp. Żłobek przy ul. Maczka w Gorzowie Wlkp. działa od 1 marca. To czwarta tego typu placówka miasta, a pierwsza zrealizowana w ramach programu "Maluch".

Rafalska powiedziała, że samorząd Gorzowa znakomicie wydał pieniądze, budując nowoczesny żłobek z wysokim standardem opieki.

 

- Potrzebujemy miejsc instytucjonalnej opieki. Żłobki samorządowe są zawsze gwarantem wysokiej jakości, zawsze są pod dobrą samorządową kontrolą. Zawsze wiemy, co tu się dzieje. Zresztą dzisiaj rodzice bardzo uważnie przyglądają się standardowi opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia - powiedziała Rafalska.

 

W żłobkach tylko 9 proc. dzieci

 

Dodała, że w Polsce opieką tego typu nadal objętych jest niewiele dzieci, bo zaledwie 9 proc. Minister zapowiedziała, że na realizację programu w tym roku zarezerwowano 151 mln zł, a środki na poszczególne moduły programu zostały podzielone.

 

- Jest jeden dodatkowy moduł, który do tej pory nie występował - podmioty niegminne mogą aplikować i otrzymają środki na modernizację, bo do tej pory tylko otrzymywały dofinansowanie na pobyt dziecka. Tworzymy nowe miejsca w żłobkach. W 2017 roku ma ich powstać 12 tys. Dofinansowujemy też już powstałe i tu dofinansowanych będzie ponad 43 tys. nowych miejsc - powiedziała minister.

 

Szefowa resortu rodziny zapowiedziała, że w woj. lubuskim nowe żłobki powstaną w Deszcznie, Witnicy, Nowogrodzie Bobrzańskim i Sulechowie.

 

Program będzie ulepszany

 

Minister mówiła, że program w tym roku będzie kontynuowany pod nazwą "Maluch plus" i stale ulepszany. Przypomniała jednocześnie, że duże pieniądze na opiekę żłobkową można uzyskać z funduszy unijnych ujętych w Europejskim Funduszu Społecznym i warto z nich korzystać.

 

Symbolicznego otwarcia placówki dokonali minister Rafalska, prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki i wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Przebili oni trzy duże balony w barwach miasta (zielony, biały i czerwony), z których wysypało się kilkadziesiąt mniejszych, kolorowych baloników. Były upominki dla placówki i zwiedzanie obiektu.

 

Prezydent Wójciki mówił, że prorodzinna polityka rządu wpisuje się w politykę miasta. - Politykę dbania o rodziny, dbania, żeby rodzinom żyło się w Gorzowie po prostu bardzo dobrze. Ten żłobek to początek naszej dogi, bo przed nami kolejne wyzwania w dziedzinie edukacji - przedszkola, szkoły podstawowe, a przed wszystkim szkolnictwo zawodowe, techniczne - powiedział Wójcicki.

 

Dofinansowanie na poziomie prawie 50 proc.

 

Budowa żłobka kosztowała prawie 5,5 mln zł, a dofinansowanie z programu "Maluch" wyniosło prawie 2,4 mln zł (ok. 46 proc.).

 

Nowoczesny, przestronny i dobrze wyposażony parterowy budynek powstał w pół roku. Żłobek przeznaczony jest dla stu dzieci, z podziałem na 4 grupy po 25 dzieci w każdej grupie. Placówka składała się z 83 pomieszczeń.

 

Każdy z czterech oddziałów składa się z sal zajęć i wypoczynkowych oraz niezbędnego zaplecza. Przy budynku znajduje się kolorowy plac zabaw, a obok znajduje się nowe przedszkole o podobnej bryle.

 

Do 2016 roku w Gorzowie funkcjonowały trzy żłobki miejskie (301 miejsc), sześć niepublicznych (136 miejsc) oraz dwa kluby dziecięce (30 miejsc).

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze