Prezydenci Polski i Słowacji na Kasprowym Wierchu. Pojeździli na nartach i rozmawiali

Polska
Andrzej Duda na Kasprowym Wierchu
Galeria zdjęć (8)
Prezydent Andrzej Duda (w środku) z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską (z prawej).

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w piątek na Kasprowym Wierchu na nieformalnych rozmowach z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską. Obaj przywódcy wykorzystali okazję i wspólnie pojeździli na nartach. Szefowie obu państw rozmawiali o szczycie Trójmorza, rozwoju infrastruktury drogowej oraz o słowackich inwestycjach w Polsce.

- Jesteśmy bliskimi krajami, a jeżeli chodzi o połączenia infrastrukturalne umożliwiające turystykę i szybkie przemieszczanie się, to jest tutaj bieda i nad tym musimy pracować - powiedział dziennikarzom na Kasprowym Wierchu prezydent Duda.

 

- Chcemy, żeby infrastruktura między naszymi krajami się rozwijała, aby powstawały tutaj drogi szybkiego ruchu - zadeklarował.

 

Chcą połączyć północ z południem

 

Prezydent Duda poinformował też, że jednym z tematów szczytu Trójmorza, który odbędzie się w lipcu we Wrocławiu, ma być właśnie infrastruktura. - Będziemy rozmawiali o połączeniach północ - południe, o tym jak usprawnić komunikację w wielkim obszarze pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym, a Adriatykiem - zapowiedział Andrzej Duda.

 

Prezydenci rozmawiali także o połączeniach energetycznych, m.in. na temat interkonektora gazowego pomiędzy Polską a Słowacją. Rozmowy dotyczyły ponadto słowackich inwestycjach w infrastrukturę narciarską w Szczyrku, a także budowy wysokościowca w Warszawie, który będzie wznosiła słowacka firma.

 

"Jesteśmy inspiratorami pewnych idei"

 

- My jako prezydenci obu państw możemy być inspiratorami pewnych idei, dlatego o nich rozmawiamy i rozmawiamy też z naszymi rządami. Chcemy, żeby przede wszystkim lepsze możliwości komunikacji służyły ludziom i turystyce - powiedział Duda.

 

Prezydent wyraził radość, że może gościć prezydenta Słowacji na Kasprowym Wierchu. Przypomniał, że rok temu prezydent Kiska gościł go w Tatrzańskiej Łomnicy, gdzie razem na Łomnickim Szczycie jeździli na nartach.

 

W sobotę prezydent Duda uroczyście otworzy transgraniczny bieg. Zawodnicy wystartują z Witowa niedaleko Zakopanego, a zawody zakończą się w słowackich Oravicach.

 

PAP

dk/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie