Mieszkańcy Raszyna chcą odwołania rady gminy i wójta. Złożyli wniosek o referendum

Polska
Mieszkańcy Raszyna chcą odwołania rady gminy i wójta. Złożyli wniosek o referendum
Polsat News

Mieszkańcy Raszyna złożyli wniosek o referendum ws. odwołania rady gminy i wójta gminy Raszyn Andrzeja Zaręby - poinformowała w piątek na konferencji przedstawicielka Stowarzyszenia Edukacja Dla Gminy Raszyn Aneta Wrotna.

Aneta Wrotna ze Stowarzyszenia Edukacja Dla Gminy Raszyn przypomniała w piątek, że mieszkańcy gminy w konsultacjach społecznych opowiedzieli się za stworzeniem dwóch szkół podstawowych w Raszynie. Uchwała w tej sprawie podjęta początkowo przez radę gminy została jednak poddana ponownemu głosowaniu i w konsekwencji odrzucona na poniedziałkowym posiedzeniu.

 

- Wójt nie uszanował konsultacji społecznych i mimo podjęcia uchwały rady gminy o utworzeniu dwóch placówek, w trakcie gdy uchwała ta była opiniowana przez kuratorium, zwołał nadzwyczajne zgromadzenie rady gminy, w trakcie którego uchylił podjętą uchwałę - mówiła Wrotna.

 

Jak oceniła, wątpliwości prawne budzi to, że w trakcie opiniowania legalnej uchwały podjęto kolejną uchwałę (o utworzeniu jednej, dużej szkoły podstawowej w gminie), w związku z czym mieszkańcy rozpoczęli kroki związane z interwencją w tej sprawie.

 

"Nie są już w stanie tego tolerować"


Wrotna poinformowała, że mieszkańcy zwrócili się pisemnie do wojewody mazowieckiego o zbadanie legalności działań organu prowadzącego oraz rady gminy. - Zwróciliśmy się pisemnie do premier Beaty Szydło z prośbą o nadzór nad tą sprawą, jak również do Ministerstwa Edukacji Narodowej, z prośbą do pani minister edukacji Anny Zalewskiej, żeby wspomogła działania mieszkańców, stowarzyszenia w tej sprawie - dodała przedstawicielka Stowarzyszenia Edukacja Dla Gminy Raszyn.

 

Podkreśliła, że mieszkańcy Raszyna "nie są już w stanie tolerować" tego, co dzieje się w ich gminie. Dlatego w czwartek w imieniu społecznego komitetu referendalnego złożyła w gminie Raszyn oraz Krajowym Biurze Wyborczym powiadomienie o zamiarze podjęcia inicjatywy ws. referendum. - Pytanie referendalne będzie miało treść: „Czy jesteś za odwołaniem rady gminy Raszyn oraz wójta gminy Raszyn?”. Na to pytanie odpowiedź będzie brzmiała: TAK/NIE - poinformowała.

 

Wrotna dodała, że inicjatywa społeczna komitetu referendalnego będzie realizowana pod hasłem: "Nie dla przyłączenia Raszyna do Warszawy, tak dla dobrych szkół".

 

"Żądamy interwencji od pani minister edukacji"


Rzecznik PSL Jakub Stefaniak ocenił, że gmina Raszyn "jak w soczewce skupia to, jak funkcjonuje dzisiaj państwo polskie pod rządami PiS".

 

- Wójt gminy Raszyn, jako jeden z nielicznych wójtów z 32 gmin okalających Warszawę, wbrew swoim mieszkańcom powiedział: „tak” dla tej słynnej już niechlubnej ustawy posła Sasina, mówiącej o powiększeniu na siłę Warszawy - mówił Stefaniak.

 

Zaznaczył, że to wójt gminy chce utworzenia jednej szkoły podstawowej, do której miałoby trafić 1500 uczniów. - Gdzie są te małe placówki? Gdzie są te obietnice o zmniejszaniu liczby uczniów w klasie? To wszystko przecież padało ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej - podkreślił.

 

- Dzisiaj to już nie jest czas, żeby prosić. My wręcz żądamy interwencji od pani minister edukacji, bo takich gmin i takich przypadków jak w Raszynie prawdopodobnie w skali całej Polski jest o wiele więcej. I być może na kanwie tej historii będą się zgłaszać kolejne osoby, które mają ten sam problem - dodał.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie