Gabriel zarzuca Turcji złamanie prawa ws. aresztowania niemieckiego dziennikarza

Świat
Gabriel zarzuca Turcji złamanie prawa ws. aresztowania niemieckiego dziennikarza
PAP/EPA/FILIP SINGER

- Aresztowanie dziennikarza stanowi naruszenie obowiązującego prawa i jest ograniczeniem wolności prasy - powiedział w czwartek wieczorem przebywający z wizytą w Kijowie minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel. Odniósł się w ten sposób do sprawy korespondenta niemieckiego dziennika "Die Welt" w Turcji Deniza Yucela.

W poniedziałek sąd w Stambule zatwierdził areszt śledczy wobec zatrzymanego w połowie lutego w Stambule korespondenta dziennika "Die Welt" w Turcji Deniza Yucela. Za uzasadnione sąd uznał oba stawiane 43-letniemu Yucelowi zarzuty - propagandy terrorystycznej i podżegania do działalności wywrotowej.

 

Decyzja strony tureckiej wywołała oburzenie w Niemczech - i to nie tylko wśród polityków. W Berlinie i kilku innych miastach demonstrowali zwolennicy Yucela.

 

Napięte stosunki


Relacje niemiecko-tureckie znajdują się od miesięcy w poważnym kryzysie. Do ich dalszego pogorszenia doszło po aresztowanie przez władze Turcji korespondenta niemieckiego dziennika "Die Welt", a także po odmowie zgody na udział tureckiego ministra sprawiedliwości Bekira Bozdaga w wiecu przedreferendalnym na terenie Niemiec.

 

Bozdag odwołał swoją wizytę w Niemczech na znak protestu przeciwko decyzji władz miasta Gaggenau w Badenii-Wirtembergii, które w czwartek cofnęły zezwolenie na wiec z jego udziałem.

 

Minister miał wieczorem wygłosić w hali miejskiej przemówienie do mieszkańców pochodzenia tureckiego w celu zachęcenia ich do poparcia propozycji wzmocnienia władzy prezydenckiej w Turcji w referendum.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie