ABW zatrzymała grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy obrocie paliwami

Polska
ABW zatrzymała grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy obrocie paliwami
Polsat News

ABW zatrzymała cztery osoby podejrzane o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT przy obrocie paliwami i zajmującą się praniem pieniędzy - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymani wyłudzili ze Skarbu Państwa co najmniej 23 mln zł - poinformował rzecznik.

Żaryn podał, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała zatrzymań 27 i 28 lutego. Były to działania na polecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Grupa miała zajmować się m.in. wyłudzaniem podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami, a także praniem brudnych pieniędzy.

 

- W wyniku śledztwa, prowadzonego przez Delegaturę ABW w Olsztynie, uzyskano dowody świadczące o tym, że powiązane ze sobą firmy z województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego były tzw. znikającymi podatnikami. Śledztwo wykazało, że przestępczy proceder miał charakter międzynarodowy. W ramach prowadzonej działalności przestępczej wymienione podmioty dokonywały wzajemnych, pozorowanych operacji handlowych i finansowych w obrocie paliwami płynnymi dostarczanymi przez litewskie i łotewskie rafinerie - wyjaśnił rzecznik ministra.

 

Podrobione litewskie dowody tożsamości

 

Podczas działań ABW i prokuratury okazało się, że członkowie grupy posługiwali się m.in. podrobionymi, litewskimi dokumentami tożsamości oraz zagranicznymi rachunkami bankowymi firm zlokalizowanych na Wyspach Marshalla, Belize czy Panamie.

 

W postępowaniu przygotowawczym ABW uzyskała pomoc ze strony Prokuratury Generalnej Republiki Litewskiej oraz Biura Litewskiej Policji Kryminalnej.

 

Sąd aresztował trzech zatrzymanych na trzy miesiące, a jednego zwolnił za poręczeniem majątkowym przy zakazie opuszczania kraju - podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie