12 lat więzienia dla najsłynniejszego handlarza kością słoniową

Świat
12 lat więzienia dla najsłynniejszego handlarza kością słoniową
Pixabay/Hugh_Grant

Najbardziej znany tanzański handlarz kością słoniową, 47-letni Boniface Matthew Maliango noszący przezwisko "Diabeł" został skazany w piątek przez sąd w stolicy, Dodomie, na 12 lat więzienia.

Był to wyrok w pierwszym z licznych procesów wytoczonych przeciwko "Diabłowi", uznanemu za największego handlarza kością słoniową we wschodniej Afryce.

 

Udało się go postawić przed sądem po kilkuletnim pościgu; został aresztowany we wrześniu 2015 roku w Dar es Salaam.

 

Według działaczy organizacji obrońców zwierząt, "Diabeł" stał na czele band kłusowników i handlarzy działających w Tanzanii, Burundi, Zambii, Mozambiku i Kenii. Zabiły one w ostatnich latach na jego zlecenie tysiące słoni. Maliango zapatrywał rozgałęzioną sieć kłusowników w broń, amunicję i samochody.

 

W Afryce co roku zabija się 30 000 słoni 

 

W Afryce zabija się co roku dla podtrzymania rynku handlu kością słoniową około 30 000 słoni. Rynek ten istnieje głównie dzięki zapotrzebowaniu zamożnych obywateli państw azjatyckich na kość słoniową.

 

Niedawne badania wykazały, że w latach 2009-2014 populacja zwierząt gruboskórych, takich jak słonie, hipopotamy, nosorożce, zmalała na świecie o 60 proc.

 

W październiku 2016 roku prezydent Tanzanii John Magufuli wezwał odpowiednie służby, aby aresztowały wszystkich zamieszanych w kłusownictwo.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie