Szef dyplomacji Niemiec za umocnieniem misji OBWE na Ukrainie

Świat
Szef dyplomacji Niemiec za umocnieniem misji OBWE na Ukrainie
PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK / POOL
Petro Poroszenko (L) i Sigmar Gabriel (P)

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel poparł w czwartek w Kijowie propozycję umocnienia misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na wschodzie Ukrainy.

Po spotkaniu z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawłem Klimkinem powiedział, że uważa za rozsądne, by "jeszcze raz zastanowić się nad tą ideą". Wskazał, że chodzi np. o sprzęt do monitorowania zawieszenia broni i zwiększenie liczby obserwatorów OBWE. Jak pisze agencja dpa, Gabriel "z zadowoleniem powitał tym samym inicjatywę swego ukraińskiego kolegi".

 

Dpa zwraca uwagę na brak postępów w mińskim procesie pokojowym między rządem w Kijowie a prorosyjskimi separatystami i pisze, że Gabriel chce wspólnie z Francją kontynuować próby mediacji.

 

W czwartek wieczorem Gabriel rozmawiał też o konflikcie na wschodzie Ukrainy z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką. Z powodu katastrofy w kopalni we Lwowsko-Wołyńskim Zagłębiu Węglowym odwołane zostało spotkanie Gabriela z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

 

Na piątek, który jest ostatnim dniem wizyty Gabriela, zaplanowano spotkania z parlamentarzystami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie