Rosja: siły syryjskie odbiły Palmirę

Świat
Rosja: siły syryjskie odbiły Palmirę
Flickr/Per Arne Slotte

Władze Rosji ogłosiły w czwartek, że syryjskie siły rządowe przy wsparciu lotnictwa rosyjskiego zakończyły operację odbicia z rąk Państwa Islamskiego (IS) Palmiry w środkowej Syrii. Dżihadyści utrzymywali kontrolę nad tym miastem od grudnia zeszłego roku.

O przejęciu Palmiry poinformował prezydenta Władmira Putina minister obrony Rosji Siergiej Szojgu - podał prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow.

 

Armia syryjska już raz odbiła Palmirę z rąk dżihadystów pod koniec marca zeszłego roku. Również wtedy działała przy wsparciu rosyjskich sił powietrznych. Jednak w grudniu zeszłego roku oddziały IS ponownie zajęło miasto.

 

Część sektora na zachodzie Palmiry

 

O tym, że żołnierzom syryjskich sił rządowych udało się zająć część sektora na zachodzie Palmiry, powiadomiło w środę wieczorem działające w Londynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 

Palmira po raz pierwszy wpadła w ręce IS w maju 2015 roku. Dżihadyści zniszczyli wówczas szereg unikatowych zabytków oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa Chaleda el-Asaada opiekującego się starożytnościami. Asaad zajmował się zabytkami Palmiry ponad 50 lat, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat ukrytych przed nimi bogactw muzealnych.

 

Palmira jest wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Położone na pustyni miasto stanowi strategiczny punkt łączący wschodnią i zachodnią część Syrii.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie