Podejrzany o korupcję naczelnik urzędu skarbowego odwołany ze stanowiska

Polska
Podejrzany o korupcję naczelnik urzędu skarbowego odwołany ze stanowiska
Polsat News

Prokuratura przedstawiła naczelnikowi 23 zarzuty, dotyczące korupcji i nadużycia władzy. Według prowadzących śledztwo, kwota przyjętych przez niego łapówek to 160 tys. zł. Mężczyzna jest aresztowany.

"Z upływem dnia 28 lutego 2017 r. Minister Rozwoju i Finansów odwołał Marcina K. ze stanowiska Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Z dniem 1 marca 2017 r. Minister Rozwoju i Finansów powołał Panią Barbarę Grieger na stanowisko Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu" - głosi komunikat, przesłany przez rzecznika Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Michała Kasprzaka.

 

Według śledczych miał przyjąć 160 tys. złotych

 

Rzecznik dodał, że na podstawie art. 68. Ustawy o służbie cywilnej, stosunek pracy Marcina K. uległ zawieszeniu. Przepis ten stanowi, że stosunek pracy urzędnika służby cywilnej oraz pracownika służby cywilnej, który został aresztowany jest zawieszany z mocy prawa. W okresie zawieszenia taki pracownik otrzymuje połowę wynagrodzenia przysługującego mu do dnia aresztowania.

 

Marcin K. został w poniedziałek zatrzymany przez ABW. Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła mu 23 zarzuty, dotyczące korupcji oraz tzw. przestępstw urzędniczych z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

 

Według śledczych, suma przyjętych przez naczelnika korzyści to 160 tys. zł. Na wniosek prokuratora sąd aresztował urzędnika na trzy miesiące.

 

Inni podejrzani w ramach śledztwa

 

Także w poniedziałek, w ramach tego samego śledztwa funkcjonariusze ABW zatrzymali prezesa klubu piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec Marcina Jaroszewskiego (zgodził się na podawanie pełnych danych) i przedsiębiorcę Piotra D.

 

D. jest podejrzany o wręczenie naczelnikowi korzyści majątkowej, a prezes Zagłębia o to, że obiecał urzędnikowi korzyść majątkową w postaci dwóch biletów na mecz Legia Warszawa - Ajax Amsterdam. Biletów ostatecznie nie przekazał. Obaj zostali zwolnieni za poręczeniem majątkowym.

 

W środę, w ramach tego samego śledztwa zatrzymano czwartego podejrzanego. To - jak powiedział w czwartek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert - przedsiębiorca z branży górniczej.

 

- Przedstawiono mu zarzut wręczenia korzyści majątkowej w wysokości 40 tys. zł, a także składania fałszywych zeznań - powiedział Kunert. W czwartek rano wciąż trwały czynności z udziałem podejrzanego.

 

Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności

 

Postępowanie toczy się od października 2016 roku. Prokuratura nie ujawnia szczegółów, nie wiadomo, za co konkretnie miały być wręczane łapówki lub obietnica korzyści majątkowej.

 

Na wtorkowej konferencji prasowej, prezes Jaroszewski poinformował, że chce zaskarżyć decyzję o jego zatrzymaniu. Podkreślił, że nie widzi korzyści, jaką miałby osiągnąć wręczając bilety urzędnikowi.

 

Za zarzucane naczelnikowi urzędu skarbowego przestępstwa może grozić kara do 10 lat więzienia. Pozostałym zatrzymanym może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura i ABW zaznaczają, że nie są wykluczone zatrzymania kolejnych osób w tej sprawie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie