PK: Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 r.

Polska
PK: Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 r.
Polsat News

Zespół prokuratorów nadal czeka na opinie biegłych dotyczące wyników ekshumacji, które dotąd przeprowadzono - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prokuratura nie chce ujawniać żadnych informacji dotyczących terminów kolejnych ekshumacji. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w styczniu i lutym kolejne ekshumacje nie były przeprowadzane. W sumie od połowy listopada 2016 r. do końca grudnia - co potwierdzała prokuratura - ekshumowano 11 ofiar katastrofy smoleńskiej.

 

- Zgodnie z przyjętymi przez prokuraturę zasadami o zaplanowanych kolejnych ekshumacjach powiadamiane są sukcesywnie rodziny ofiar. Z uwagi na charakter czynności i szacunek do uczuć rodzin ofiar, prokuratura nie będzie informowała o planowanych terminach ekshumacji - poinformowała prokurator Bialik. Zaznaczyła jednak, że "czynności ekshumacyjne nie zostaną zakończone w 2017 roku".

 

Prokurator dodała, że Prokuratora Krajowa czeka na opinie zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej, dotyczące wyników przeprowadzonych ekshumacji. - Po ich otrzymaniu będą one przedmiotem analizy przez prokuratorów z zespołu śledczego - poinformowała.

 

Ekshumacje rozpoczęto w połowie listopada

 

O planach ekshumowania ofiar katastrofy smoleńskiej PK poinformowała w czerwcu ubiegłego roku. Ekshumacje rozpoczęto w połowie listopada - ekshumowano wówczas Lecha i Marię Kaczyńskich. Następnie - Stefana Melaka, Tomasza Mertę, Aleksandra Szczygłę, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, Ewę Bąkowską, Dariusza Michałowskiego, Mariusza Handzlika i Piotra Nurowskiego - w sumie 11 osób. W trakcie ekshumacji, które zostały wykonane w 2016 r. potwierdzono jedną zamianę ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i b. prezesa PKOI Piotra Nurowskiego. Oznacza to, że poza ciałami osób już wcześniej ekshumowanych (w latach 2011-2012) i tymi, które zostały skremowane, ekshumowane mają zostać jeszcze 72 ofiary katastrofy.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie