Pierwszy homoseksualny bohater Disneya. Pojawi się w "Pięknej i Bestii"

Kultura
Pierwszy homoseksualny bohater Disneya. Pojawi się w "Pięknej i Bestii"
YouTube/Disney Movie Trailers

Disney potwierdził, że w jego najnowszej produkcji, "Piękna i Bestia", pojawi się homoseksualny bohater, pierwszy w historii studia. Zdaniem reżysera filmu Billa Condona, będzie to ważny moment, jeśli chodzi o postrzeganie osób z grupy LGBT na srebrnym ekranie, bo "studio wysyła przekaz, że to normalne i naturalne". Także główna rola kobieca ma być "bardziej feministyczna".

Homoseksualistą ma być LeFou, towarzysz Gastona, głównego czarnego charakteru w filmie. LeFou dopiero odkrywa swoją orientację, początkowo sądzi, że po prostu darzy Gastona uwielbieniem.

 

- LeFou to ktoś, kto jednego dnia chce być Gastonem, a drugiego chce go pocałować - powiedział Condon w rozmowie z "Attitude Magazine". - Jest zagubiony w kwestii tego, czego chce - mówił.

 

 

"Przekaz słyszalny na całym świecie" 

 

- To ktoś, kto dopiero uświadamia sobie swoje uczucia. Josh (Gad, aktor grający LeFou - red.) zrobił z tego coś subtelnego i wyśmienitego - ocenił reżyser. - Znajduje to odzwierciedlenie w zakończeniu filmu, ale nie chcę go zdradzać - dodał.

 

"Attitude Magazine" ocenia, że pierwszy wątek homoseksualny to przełom w filmach Disneya i istotne skierowanie ich "w stronę prawdziwego życia". "To krok w stronę właściwej reżyserii i przyklaskuję Disneyowi, że jest wystarczająco odważny, by go zrobić" - ocenił wydawca magazynu.

 

- Studio wysyła przekaz, że to normalne i naturalne. Przekaz ten będzie słyszalny w każdym państwie na świecie, nawet tam, gdzie bycie gejem jest wciąż społecznie nieakceptowane czy nawet nielegalne - przekonywał reżyser.

 

Feministyczna Bella będzie wynalazcą

 

"Piękna i Bestia" to długo wyczekiwany film. Gdy w zeszłym roku na YouTubie pojawił się zwiastun produkcji, w ciągu 24 godzin obejrzano go aż 130 milionów razy.

 

 

W główną rolę Belli wcieliła się aktorka Emma Watson (znana m.in. z roli Hermiony w "Harrym Potterze"), a jej filmowym partnerem został Dan Stevens. Watson, znana ze swoich feministycznych poglądów, od początku zapewniała, że zależy jej na nadaniu bohaterce bardziej feministycznego rysu. Względem animowanego oryginału Disneya z 1991 r. zmieniło się m.in. to, że filmowa Bella jest wynalazcą.

 

Fabuła opowiada historię młodej i pięknej dziewczyny, która zakochuje się w prawdziwej bestii. O serce Belli walczy także przystojny i egocentryczny Gaston.

 

Premiera filmu zapowiedziana jest w Polsce na 17 marca.

 

Fani Disneya od lat doszukiwali się wątków homoseksualnych w kultowych bajkach. Podejrzewano m.in., że wiedźma Urszula z "Małej Syrenki" była w rzeczywistości drag queen, a Timon i Pumba z "Króla Lwa" nie byli jedynie przyjaciółmi, a partnerami.

 

BBC News, Daily Mail

pam/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie