"Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej o przyszłości Europy w pełni popierane przez Węgry" - premier Orban

Polska
"Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej o przyszłości Europy w pełni popierane przez Węgry" - premier Orban
PAP/Jacek Turczyk

Wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. przyszłości Europy jest w stu procentach popierane przez Węgry - zapewnił premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu szefów rządów V4 w Warszawie. Dodał, że tematem rozmowy była też kwestia "podwójnej jakości produktów żywnościowych" w Europie.

Premier Beata Szydło poinformowała, że szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli w czwartek wspólne stanowisko o przyszłości Europy, które będzie prezentowana na szczycie w Rzymie. W deklaracji jest mowa m.in. o konieczności reform UE i zachowaniu jedności Unii.

 

- Ten dokument, który dzisiaj przyjęliśmy, jest w stu procentach popierany przez Węgry. To była ta sprawa, którą się zajmowaliśmy - powiedział premier Orban na wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

Dodał, że podczas spotkania rozmawiano także o kwestii "podwójnej jakości produktów żywnościowych". - Nasze stanowisko jest jednoznaczne - na rynkach Unii Europejskiej jest podwójna miara, już wcześniej zgłosiliśmy ten problem Komisji Europejskiej, nie zajęła się tym problemem - powiedział.

 

"Drugorzędni obywatele" pod względem jakości żywności

 

Orban przekonywał, że obywatele Europy Środkowej są "drugorzędnymi" obywatelami, jeśli chodzi o jakość żywności. - Dla naszych obywateli należy podać pełną informację o tym, jakiej jakości produkty żywnościowe mogą zakupić w naszych sklepach. Muszą być utworzone do tego przez Komisję Europejską gwarancje prawne - podkreślił premier Węgier.

 

- Będziemy się przyczyniać do tworzenia takiej nowej regulacji, która zapobiegnie temu, żeby nadal istniała taka podwójna miara - zapewnił. - Bardzo się cieszę, że w tej sprawie będzie współpraca pomiędzy krajami V4 - podkreślił Orban.

 

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie