Parlament Europejski chce wprowadzenia wiz do UE dla Amerykanów

Świat
Parlament Europejski chce wprowadzenia wiz do UE dla Amerykanów
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay/stevepb

"W sytuacji, gdy Waszyngton nadal odmawia prawa do bezwizowego wjazdu do USA obywatelom pięciu krajów Unii Europejskiej, Komisja Europejska jest prawnie zobowiązana do tymczasowego przywrócenia obowiązku wizowego dla obywateli USA" - twierdzą posłowie Parlamentu Europejskiego. W czwartek przyjęli rezolucję wzywającą Komisję do podjęcia w ciągu dwóch miesięcy działań prawnych w tym zakresie.

Parlament Europejski przypomina, że obywatele Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii wciąż potrzebują wizy, by udać się do Stanów Zjednoczonych. Natomiast obywatele amerykańscy mogą podróżować bez wiz do wszystkich krajów UE.

 

Obowiązek wzajemności wizowej

 

W Unii Europejskiej obowiązuje mechanizm wzajemności wizowej. Jest to dążenie Komisji Europejskiej do znoszenia wiz dla wszystkich obywateli państw członkowskich.  Jeżeli między państwem członkowskim a innym krajem spoza Unii KE stwierdzi brak wzajemności wizowej, żąda jej wprowadzenia.

 

"Jeżeli państwo nie zniesie wymogów wizowych wobec unijnych obywateli w ciągu 24 miesięcy od otrzymania notyfikacji, UE może zwiesić na 12 miesięcy zwolnienie obywateli tego państwa z obowiązku posiadania wiz" - informuje Parlament.

 

Oznacza to, że jeśli Stany Zjednoczone nie zniosą obowiązku wizowego wobec Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii, Amerykanie przez rok będą mogli wjechać na teren tych państw tylko za okazaniem wizy.

 

"Komisja zawiadomiła USA o braku wzajemności 12 kwietnia 2014 roku, powinna więc była podjąć działania przed 12 kwietnia 2016. Nie uczyniła tego, pomimo wielokrotnych apeli Parlamentu Europejskiego" - zauważa europarlament.

 

Problemem także Kanada

 

W kwietniu 2014 roku Komisja Europejska została powiadomiona, że pięć krajów nie stosuje zasady wzajemności ruchu bezwizowego wobec obywateli UE: Australia, Brunei, Kanada, Japonia i USA.

 

Australia, Brunei i Japonia zniosły już wymóg posiadania wizy wobec wszystkich państw Unii Europejskiej.

 

Kanada wymaga wiz od obywateli Bułgarii i Rumunii, ale zapowiedziała, że zostaną one zniesione 1 grudnia.

 

polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie