ABW zweryfikuje, czy Abu Khattab al-Polandi z IS, który zginął w Syrii, to poszukiwany Jakub J.

Polska
ABW zweryfikuje, czy Abu Khattab al-Polandi z IS, który zginął w Syrii, to poszukiwany Jakub J.
twitter/Wojciech Szewko

"Nie zostały, jak dotąd, procesowo potwierdzone informacje o śmierci podejrzanego. W tym zakresie zlecono Delegaturze w Łodzi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zweryfikowanie tych informacji" - poinformowała w czwartek prokuratura krajowa. To komentarz do doniesień mediów o śmierci pochodzącego z Polski bojownika IS, którym miałby być poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania Jakub J.

"Łódzki Wydział Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi prowadzi śledztwo m.in. przeciwko Jakubowi J., podejrzanemu o udział w zorganizowanym związku o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej" - głosi oświadczenie prokuratury.

 

Zarzuty wobec podejrzanego potwierdzają m.in. zeznania świadków.

 

Miał się ukrywać we Francji

 

23 czerwca ubiegłego roku sąd wydał nakaz aresztowania Jakuba J. 24-latka z Sandomierza, a prokurator wydał za nim list gończy. Poszukiwania prowadzone w kraju nie doprowadziły do ujęcia mężczyzny.

 

Z ostatnich informacji o miejscu pobytu podejrzanego wynikało, że może on przebywać we Francji. We wrześniu 2016 r. wydano za Jakubem J. Europejski Nakaz Aresztowania.

 

"Abu Khattab al-Polandi zginął w regionie Aleppo" - poinformowała w środę na Twitterze grupa SITE monitorująca media dżihadystów.

 

Informację tę podał także dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Abu Khattab al-Polandi to najprawdopodobniej poszukiwany Jakub J.

 

polsatnews.pl

 

pam/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie