11 tys. oszukanych. Dziesiątki mln zł strat. Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw finansowych

Polska

Wrocławscy policjanci zatrzymali kolejne osoby w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Do aresztu trafiło już 10 osób, w tym organizator tego przestępczego procederu. Pokrzywdzonych może być nawet około 11 tys. osób, a straty sięgają wielu milionów zł.

Organizator grupy stworzył sieć firm między innymi pod nazwami: El Global, Aurum Finance, Council Finance i Personal Finance, które działały w branży pośrednictwa kredytowego i doradztwa finansowego. Firmy uczestniczyły w zawieraniu umów kredytów i pożyczek pomiędzy osobami fizycznymi a bankami. Według śledczych w ten sposób doprowadzały klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. 

 

Wśród obecnie zatrzymanych jest m.in. mieszkaniec powiatu wrocławskiego, podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Dbał on. m.in. o wytwarzanie dokumentacji pozorującej prawidłowe działanie firmy. Miało to utrudniać przebieg postępowań przygotowawczych prowadzonych przez prokuraturę.


Mężczyźnie zarzuca się udział w ponad 60 oszustwach i usiłowaniu oszustw na kwotę nie mniejszą niż 6,7 mln zł, poprzez wprowadzanie osób fizycznych i banków w błąd, co do istotnych warunków umów. Pokrzywdzonych doprowadzono ponadto do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 80 milionów złotych z tytułu opłat pośrednictwa.

 

Pranie brudnych pieniędzy - 240 mln zł


Kolejny zarzut stawiany obecnie przez prokuraturę temu mężczyźnie dotyczy prania brudnych pieniędzy. Mechanizm polegał na przyjmowaniu od pokrzywdzonych pieniędzy na rachunki bankowe firm objętych śledztwem. Z pierwotnych kont pieniądze były przekazywane innym firmom powiązanym z oszustami, a następnie dalej transferowane i inwestowane w różny sposób, co nadawało im pozory legalnego pochodzenia. Według śledczych w ten sposób przetransferowano około 240 milionów zł.


Kolejne osoby zatrzymane pod koniec lutego 2017 r. podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, udział w oszustwach na szkodę osób fizycznych i banków oraz udział w praniu brudnych pieniędzy.

 

Wcześniej zatrzymano 6 osób  - mieszkańców województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego - którzy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach

 

Apel do pokrzywdzonych o kontakt z policją


Policja szacuje, że pokrzywdzonych może być łącznie nawet kilkanaście tysięcy osób.


Zatrzymanym może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd. Obecnie policja i prokuratura prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.


Sąd tymczasowo aresztował cztery osoby, w tym organizatora grupy przestępczej.


Policja i prokuratura apelują do potencjalnych pokrzywdzonych o kontakt z najbliższą jednostką policji.


polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie