"W trosce o godne wynagrodzenia chcemy zlikwidować patologie". Rafalska o minimalnej stawce godzinowej
Wszystkie informacje o nieprawidłowościach dot. minimalnej stawki godzinowej są przekazywane Państwowej Inspekcji Pracy - powiedziała w środę minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Do resortu docierają informacje o próbie obejścia przepisów - dodała.
- Wszystkie informacje dotyczące nieprawidłowości, najmniejsze sygnały, które docierają do resortu z regionów z lokalnych środowisk od firm, od pojedynczy pracowników, są dekretowane i kierowane do Głównego Inspektora Pracy - powiedziała Rafalska na wspólnej konferencji prasowej m.in. z szefową ZUS prof. Gertrudą Uścińską oraz Głównym Inspektorem Pracy Romanem Giedrojciem.
- Chcemy pokazać, że mobilizujemy wszystkie siły i współpracujemy w tym zakresie, żeby przepisy prawa w Polsce były przestrzegane; szczególnie te, które dotyczą pracowników, ale i pracodawców, bo oni już dziś wiedzą, że stosowanie niższych stawek jest nieuczciwe - dodała.
Minister zapowiedziała, że ZUS, PIP oraz MRPiPS wydadzą informator, który ma być pomocny dla pracowników i pracodawców i który będzie szczegółowo odnosił się do przepisów o minimalnej stawce godzinowej.
"Czekały na nie miliony pracowników i polskich rodzin"
Rafalska zwróciła uwagę, że na przepisy o minimalnej stawce "czekały miliony pracowników i polskich rodzin, które były najniżej wynagradzane". - To w trosce o ich wynagrodzenia, godne wynagrodzenia, chcemy zlikwidować patologie, które funkcjonowały niemalże w całych branżach - zaznaczyła.
Od 1 stycznia 2017 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 13 zł. Obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.
Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze