UE wydłuża o 18 miesięcy restrykcje na chińskie panele słoneczne

Biznes
UE wydłuża o 18 miesięcy restrykcje na chińskie panele słoneczne
pixabay.com/public domain

Komisja Europejska poinformowała w środę, że wydłuża o 18 miesięcy obowiązywanie ceł antydumpingowych na ogniwa i panele słoneczne z Chin. W ramach otwartego właśnie przeglądu restrykcje mają być jednak zmniejszane w ślad za redukcją kosztów w branży. "Przedłużenie sankcji wraz z ich rewizją będzie oznaczało stopniowe wycofywanie obecnego reżimu" - podały służby prasowe Komisji.

Konflikt w sprawie dumpingowych cen chińskich paneli słonecznych był najpoważniejszym sporem handlowym między Chinami a UE. W 2013 r. państwa UE wprowadziły cła antydumpingowe na panele słoneczne z Chin pochodzące od producentów, którzy nie przystąpili do ugody z UE w tej sprawie.

 

Europejscy producenci zarzucali Chińczykom, że sprzedają panele poniżej kosztów, by zdominować rynek. Dlatego jeszcze w 2012 roku KE wszczęła postępowanie antydumpingowe przeciwko Chinom. W grudniu 2013 r. UE wydała rozporządzenie nakładające cło antydumpingowe na przywóz modułów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego i głównych komponentów (tj. ogniw) pochodzących z Chin. Pekin zaskarżył tę decyzję do Trybunału Sprawiedliwości UE, jednak we wtorek unijny sąd stwierdził, że jest ona ważna.

 

Unia jest ich głównym rynkiem eksportowym

 

Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych - generujących prąd elektryczny ogniw fotowoltaicznych. Na ten kraj przypada około 65 proc. światowej produkcji paneli, a UE jest głównym rynkiem eksportowym Chin, jeśli chodzi o ten produkt; przed wprowadzeniem ceł antydumpingowych trafiało do niej ok. 80 proc. chińskiego eksportu paneli.

 

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) Chiny mają największe światowe zatrudnienie w energetyce, które wynosi ponad 3 mln osób.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie