Twórcy Amber Gold przed sejmową komisją śledczą. Jest zgoda sądu na ich przesłuchanie

Polska
Twórcy Amber Gold przed sejmową komisją śledczą. Jest zgoda sądu na ich przesłuchanie
Polsat News

Jest zgoda Sądu Okręgowego w Gdańsku na przesłuchanie szefów Amber Gold Katarzyny P. i Marcina P. przez sejmową komisją śledczą - poinformowała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS).Twórcy piramidy finansowej mają zostać przesłuchani 28 i 29 marca.

Przesłuchanie ma się odbyć w gmachu Sądu Okręgowego w Warszawie. Oskarżeni zostaną przewiezieni do Warszawy w policyjnym konwoju.

 

- Komisja zwróciła się o zgodę na przesłuchanie oskarżonych małżonków P. i sędzia prowadząca sprawę taką zgodę wyraziła - powiedział Tomasz Adamski, rzecznik ds. karnych Sądu Okregowego w Gdańsku, przed którym od roku trwa proces twórców Amber Gold. Oboje są aresztowani.

 

- Jest to wymóg formalny zawsze tzw. organ dysponujący, czyli ten, w którego sprawie stosowane jest tymczasowe aresztowanie musi wyrazić zgodę na wydanie osadzonych z aresztu i ich doprowadzenie w określone miejsce, na określoną czynność - dodał Adamski. 

 

Zaznaczył, że oskarżeni (tak jak w innych sprawach) zostaną przewiezieni przez policję - służbę konwojową. Podjęcie odpowiednich środków należy do policji.

 

Marcin P. przebywa w areszcie od sierpnia 2012 roku, Katarzyna P. trafiła do aresztu w kwietniu 2013 roku. On jest w areszcie śledczym w Gdańsk, ona w Grudziądzu.


Planowane na 28 i 29 marca posiedzenia w procesie karnym w Gdańsku zostały odwołane. Marcin P. , gdy komisja śledcza zaczynała swoje prace, deklarował, że będzie chciał złożyć przed nią zeznania.

 

Afera Amber Gold
 

Firma Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., nie wypłacając tysiącom swoich klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.
 
Według śledczych szef spółki Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Proces Marcina P. i jego żony trwa od 21 marca 2016 r. przed gdańskim Sądem Okręgowym.
 
Sejmowa komisja śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold dziła od lipca ubiegłego roku, świadków przesłuchuje od listopada.

 

rmf24.pl, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie