Premier: obchodzimy święto tych, którzy uczą nas, co to jest patriotyzm

Polska
Premier: obchodzimy święto tych, którzy uczą nas, co to jest patriotyzm
Polsat News

Premier Beata Szydło uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego zbudowanym na warszawskim cmentarzu na Powązkach, na tzw. Łączce. To święto tych, którzy uczą nas, co to jest patriotyzm i poświęcenie dla ojczyzny - powiedziała.

W środę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

Premier Beata Szydło uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego zbudowanym na Łączce - w tej części na cmentarza na warszawskich Powązkach odkrywane są szczątki żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

 

"Cześć i chwała bohaterom"

 

- Cześć i chwała bohaterom - powiedziała szefowa rządu w rozmowie z dziennikarzami. Przypomniała zasługi prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla upamiętniania żołnierzy wyklętych.

 

- Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy w najtrudniejszym momencie wiedzieli, jak się zachować, tych, którzy dzisiaj również uczą nas, co to znaczy patriotyzm, co to znaczy miłość do ojczyzny, co to znaczy poświęcenie dla innych - podkreśliła premier w rozmowie z dziennikarzami.

 

Szydło zaznaczyła, że Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem, które "na dobre zagościło już w polskiej rzeczywistości".

 

Znaczenie przy "kształtowaniu postaw młodych ludzi"

 

W jej ocenie to święto nie tylko przypomina "o tych wyjątkowych bohaterach, o ludziach, którzy to, co mieli najdroższe, swoje życie, dla ojczyzny, dla wolności, dla tego byśmy dzisiaj mogli mówić, że jesteśmy wolnymi Polakami, ale to jest również święto, które w tej chwili ma ogromne znaczenie w kształtowaniu postaw młodych ludzi".

 

Premier Beata Szydło uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Wcześniej rozmawiała na Powązkach z żyjącymi Żołnierzami Wyklętymi. Złożyła też kwiaty na grobie mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a także na mogile zmarłego niedawno Józefa Bandzo "Jastrzębia", jednego z ostatnich żołnierzy 3. i 5. Wileńskiej Brygady AK, z którym Beata Szydło zdążyła się jeszcze spotkać w ubiegłym roku w Kancelarii Premiera.

 

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" ustanowił w 2011 r. parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze