Ofiara pedofilii opuszcza Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich. Bo "urzędnicy kurii nie chcą współpracować"

Świat
Ofiara pedofilii opuszcza Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich. Bo "urzędnicy kurii nie chcą współpracować"
pixabay.com/public domain

Ofiara pedofilii Marie Collins z Irlandii zrezygnowała z udziału w pracach Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. O rezygnacji poinformowano w środę w komunikacie komisji, powołanej przez papieża Franciszka w 2014 roku. W nocie zakomunikowano, że Collins, ofiara księdza pedofila, wyraziła "frustrację" i zarzuciła "brak współpracy ze strony urzędów Kurii Rzymskiej".

Deklarację tę rozpowszechnił przewodniczący papieskiej komisji, arcybiskup Bostonu kardynał Sean Patrick O'Malley. Poinformował, że papież Franciszek przyjął rezygnację Collins i wyraził głębokie uznanie dla jej pracy na rzecz ofiar wykorzystywania.

 

Amerykański kardynał dodał, że irlandzka działaczka zgodziła się dalej współpracować z komisją.

 

Już wcześniej, jak się przypomina, groziła wystąpieniem z tego gremium na znak niezadowolenia z rezultatów pracy komisji.

 

W komisji nie pozostał już nikt z molestowanych

 

W 2016 roku, również na tle nieporozumień, komisję opuścił Brytyjczyk Peter Saunders, który także był w dzieciństwie ofiarą wykorzystywania. Domagał się on zdecydowanych działań wobec dostojników Kościoła, oskarżanych o tuszowanie czynów pedofilii.

 

Collins i Saunders to jedyne powołane do tego gremium ofiary księży pedofilów. W skład Komisji ds. Ochrony Nieletnich wchodzi kilkanaście osób, wśród nich osoby duchowne i świeckie. W tym gronie jest była premier i była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze