"Nie potwierdzam i nie zaprzeczam". Gowin o kandydaturze Saryusz-Wolskiego na szefa RE

Polska

- Byłby najlepszym kandydatem na szefa Rady Europejskiej - mówił w Polsat News Jarosław Gowin. Wicepremier nie chciał jednoznacznie potwierdzić, czy to właśnie kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego wystawi rząd. Nie chciał też mówić, czy Polska Razem rozmawia z eurodeputowanym. O tym, że Saryusz-Wolskiemu blisko do partii Gowina, mówiła Róża Thun, europosłanka PO.

"Premier Beata Szydło sonduje przedstawicieli innych krajów członkowskich w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska Jackiem Saryusz-Wolskim na stanowisku szefa Rady Europejskiej" - napisał w poniedziałek "Financial Times". Dziennik powołał się na informacje od "dwóch dyplomatów znających przebieg rozmów".

 

- Nie mogę ani potwierdzić ani zaprzeczyć jakoby Jacek Saryusz-Wolski był kandydatem wysuwanym przez nasz rząd do objęcia funkcji szefa Rady Europejskiej - powiedział w Polsat News wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. 

 

Nie chciał także potwierdzić sugestii eurodeputowanej Róży Thun, która w Polsat News stwierdziła, że "Jacek Saryusz-Wolski szykuje się do partii Jarosława Gowina".

 

- Bardzo się cieszę, że pani eurodeputowana Róża Thun tak wysoko ocenia bliskość poglądów mojej partii i Jacka Saryusz-Wolskiego - skomentował Gowin dodając, że nigdy nie ukrywał "wielkiego uznania" dla Saryusz-Wolskiego.

 

- Już jesienią ubiegłego roku mówiłem, że to właśnie on byłby najlepszym polskim kandydatem na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział gość Polsat News.

 

"Niech się nie dziwią, że niezbyt chętnie odbiera od nich telefony"

  

Zapytany przez Beatę Cholewińską, czy już wtedy zaczął się dogadywać z Saryusz-Wolskim odpowiedział, że "o kontaktach poufnych politycy nie powinni mówić otwarcie". 

 

Gowin odniósł się także do milczenia samego zainteresowanego. -  Milczenie i unikanie kontaktu z politykami i liderami własnej partii jest czytelnym komunikatem - ocenił.

 

Jak dodał, Jacek Saryusz-Wolski jest wybitnym ekspertem "w ostatnich latach kompletnie zmarginalizowanym w PO".

 

- Niech liderzy Platformy nie dziwią się, że dzisiaj niezbyt chętnie odbiera od nich telefony - powiedział.

 

Kto lobbował?

 

Gazeta Wyborcza" napisała w środę, że za kandydaturą Saryusz-Wolskiego na szefa RE w rządzie lobbował wicepremier Jarosław Gowin, a w partii europosłowie Ryszard Czarnecki i Ryszard Legutko. Inne źródło podaje, że prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do tej kandydatury przekonywała również Ewa Ośniecka-Tamecka, dawna współpracownica Saryusza-Wolskiego, obecnie rektor Kolegium Europejskiego w Natolinie.

 

Polsat News

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze