NFZ: koszty wynagrodzeń pracowników Funduszu to 0,44 proc. budżetu

Polska
NFZ: koszty wynagrodzeń pracowników Funduszu to 0,44 proc. budżetu
pixabay.com/public domain

Koszty administracyjne Narodowego Funduszu Zdrowia stanowią niecały 1 proc. budżetu jakim dysponuje NFZ, z czego wynagrodzenia to 0,44 proc. kosztów ogółem - podał w środę NFZ w odpowiedzi na informacje o premiach dla pracowników Funduszu.

P.o. rzecznika prasowego centrali NFZ Sylwia Wądrzyk, odnosząc się do publikacji "Faktu" pt. "NFZ na swoich nie oszczędza. Te kwoty mogą oburzać!", podała, że koszty administracyjne Funduszu stanowią "zaledwie niecały 1 proc. budżetu, jakim dysponuje NFZ, z tego wynagrodzenia (w tym premie) to 0,44 proc. kosztów ogółem Funduszu".

 

Nakłady na leczenie pacjentów - jak wskazała - stanowią 97,48 proc. wszystkich kosztów Funduszu. - Oznacza to, że w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej, NFZ jest jedną z najtańszych w utrzymaniu instytucji finansujących świadczenia dla pacjentów w całej UE - oceniła p.o. rzecznik centrali NFZ.

 

W NFZ nie ma "trzynastek"

 

Wądrzyk wskazała, że NFZ nie dysponuje żadnym dodatkowym "specjalnym" budżetem na premie. - Są to środki zawarte w planie finansowym na wynagrodzenia zaoszczędzone np. z powodu absencji chorobowej pracowników czy osób przebywających na urlopach rodzicielskich - wyjaśniła. Podkreśliła, że pracownicy Funduszu nie otrzymują również tzw. trzynastek - czyli dodatkowego wynagrodzenia przysługującego pracownikom jednostek sfery budżetowej.

 

"Fakt" podał, że NFZ wypłacił w zeszłym roku swoim pracownikom 5,5 mln zł w ramach nagród. Rekordową kwotę ponad 4,3 mln zł NFZ przeznaczył na pracowników centrali. Tam - według gazety - dodatkowe pieniądze otrzymał niemal każdy - 418 osób na 419 zatrudnionych. W pozostałych oddziałach - jak podał "Fakt" premię otrzymał co 3-4 zatrudniony.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie