Królowa Szwecji w Polsce. Nagrodziła polską pielęgniarkę

Polska
Królowa Szwecji w Polsce. Nagrodziła polską pielęgniarkę
PAP/Jacek Turczyk
Natalia Duszeńska, królowa Sylwia

Demencja i inne choroby związane ze starzeniem się bardzo szybko stają się globalnym wyzwaniem dla sektora ochrony zdrowia - powiedziała królowa Szwecji Sylwia, która gości w Polsce. Królowa wręczyła także nagrodę pielęgniarską polskiej studentce Natalii Duszeńskiej.

W środę królowa odwiedziła Polskę, a okazją do tego był finał konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Celem wizyty królowej było stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat wyzwań dotyczących opieki nad osobami starszymi oraz podkreślenie znaczenia zawodu pielęgniarki i pielęgniarza.

 

Królowa podkreślała, że demencja i inne choroby związane ze starzeniem się bardzo szybko stają się globalnym wyzwaniem dla sektora ochrony zdrowia. - W tym momencie ok. 48 mln osób cierpi na demencję na całym świecie, co powoduje ból i smutek wśród pacjentów, ale także i ich bliskich - powiedziała królowa.

 

"Jestem niezwykle dumna"

 

Dodała, że wraz ze starzeniem się społeczeństw, liczba pacjentów z demencją do 2050 r. wzrośnie trzykrotnie. - Będzie to wyzwanie, które będzie wymagało nowych rozwiązań, a także kreatywnych, zaangażowanych idei, które będą odgrywać kluczową rolę - powiedziała.

 

Podczas wizyty w Ambasadzie Szwecji w Warszawie królowa wręczyła Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii studentce pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Natalii Duszeńskiej. Stypendium to zostało ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa, którzy zaprezentują najbardziej kreatywne rozwiązanie, mające na celu usprawnienie opieki nad osobami starszymi.

 

Natalia Duszeńska jest pierwszą polską laureatką konkursu; dotychczas był on organizowany w Szwecji i Finlandii. - Jestem niezwykle dumna, ale także mam wielkie oczekiwania wobec faktu, iż do naszego stypendium przyłącza się Polska i polscy studenci - powiedziała królowa Sylwia.

 

"Starsi ludzie myślą o sobie na końcu"

 

Tegoroczna laureatka przygotowała projekt "Na marzenia nigdy nie jest za późno", którego celem jest stworzenie organizacji łączącej seniorów oraz ludzi chętnych nieść pomoc osobom starszym.

 

Duszeńska powiedziała, że marzeniem osób starszych są nie tylko podróże lub np. spotkanie z papieżem, ale często są to także proste życzenia, takie jak wyjście do opery lub kina. - Większość moich pacjentów myśli o sobie na końcu; zazwyczaj myślą o swoich dzieciach lub wnukach i o tym, jak ich uszczęśliwiać. Moją ambicją jest zwrócenie uwagi na ich potrzeby i marzenia - powiedziała laureatka.

 

Podczas uroczystości ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh zwróciła uwagę, że u podstaw Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii leżą innowacyjność i kreatywność. - Jestem przekonana, że ta nagroda będzie stanowiła dalszy impuls na rzecz współpracy pomiędzy Polską a Szwecją. Celem naszego partnerstwa strategicznego jest określenie obszarów współpracy i wzajemnych interesów. Sektor zdrowotny jest właśnie takim potencjalnym obszarem - powiedziała.

 

"Żyjemy coraz dłużej"

 

Ambasador podkreślała, że relacje polsko-szwedzkie mają wieloletnią historię, a handel pomiędzy oboma państwami wzrasta. Zwróciła też uwagę, że na polskich uczelniach medycznych uczy się wielu szwedzkich studentów.

 

- Zarówno w Polsce, jak i w Szwecji żyjemy teraz dłużej. Z jednej strony jest to oczywiście niezwykle pozytywne, niemniej stanowi to także wyzwanie dla naszych społeczeństw, szczególnie dla sektora opieki zdrowotnej - powiedziała Inga Eriksson Fogh.

 

Królowa odwiedziła nasz kraj na zaproszenie Medicover i Fundacji Medicover, która zajmuje się organizacją konkursu w Polsce. Podczas wizyty w Polsce królowa odwiedzi również Medicover Senior Dom Opieki Józefina, a także Szpital Medicover na warszawskim Wilanowie, gdzie spotka się z pielęgniarkami i pielęgniarzami szpitala.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie