Diesle nie wjadą do centrum miast w Wielkopolsce? Pomysł na walkę ze smogiem

Polska
Diesle nie wjadą do centrum miast w Wielkopolsce? Pomysł na walkę ze smogiem
Flickr/frankieleon

Samorządowcy z Wielkopolski zapowiedzieli rozpoczęcie prac nad uchwałą antysmogową. Ma ona zawierać szereg zapisów, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza w regionie. Jednym z nich ma być zakaz wjazdu do centrum miast samochodów z silnikiem diesla.

Polska jak długa i szeroka zmaga się ze smogiem. Z najbardziej szkodliwymi pyłami problem ma również Wielkopolska, przede wszystkim Poznań, który już przekroczył dopuszczalną normę dni ze złą jakością powietrza przewidzianą dla całego roku. Niewiele lepiej sytuacja przestawia się w innych miastach regionu m.in. w Pile, Kaliszu i Koninie.

 

Dlatego samorządowcy z Wielkopolski pracują nad projektem uchwały antysmogowej. Konsultacje w tej sprawie trwają od grudnia ubiegłego roku. Wykazały one, że większość mieszkańców oczekuje od polityków konkretnego działania.

 

Zakazy i kontrole

 

Wśród proponowanych zmian, mających poprawić jakość powietrza są m.in. zakaz wjazdu do centrum samochodów z silnikiem diesla, kontrola tego, czym mieszkańcy palą w swoich piecach, zakaz sprzedaży paliwa niskiej jakości do pieców.

 

Będzie to spore utrudnienie dla właścicieli samochodów zasilanych olejem napędowym oraz problem dla tych, których nie stać na droższy węgiel dobrej jakości albo wymianę pieca. 

 

Uchwała budzi więc kontrowersje, bo choć wszyscy zdają sobie sprawę z problemu, nie brakuje tych niezadowolonych z przyszłych ograniczeń. Zdaniem wiceprzewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego Waldemara Witkowskiego trzeba jednak działać szybko i zrobić co się da.

 

Według Witkowskiego, zakaz wjazdu samochodów z silnikiem diesla do centrum miasta to znakomity pomysł. - Samochody te emitują wiele szkodliwych substancji, które każdego dnia przedostają się do atmosfery i maja wpływ na powietrze, którym oddychamy. Prędzej czy później będziemy musieli podjąć decyzję w tej sprawie - mówi radny w rozmowie z polsatnews.pl i przywołuje przykłady Berlina, Londynu i Paryża, które podobne zakazy wprowadziły. Zakaz ma nie dotyczyć jednak taksówek i pojazdów komunikacji miejskiej.

 

Palenie węglem złej jakości

 

Według Witkowskiego, nie mniej ważny, a może nawet pilniejszy do rozwiązania jest problem palenia w piecach węglem złej jakości (miał, flot węglowy) i śmieciami.

 

- Trzeba tego od razu zakazać. To są takie odpady węgla, które kiedyś w ogóle nie trafiały do sprzedaży - przekonuje Witkowski. Kolejnym etapem miałoby być wycofanie z rynku pieców, które nie spełniają europejskich norm. - Tego nie da się zrobić od razu. Ale musimy zacząć działać już teraz, bo za kilka lat problem może być jeszcze większy - przekonuje Witkowski.

 

Władze województwa chcą, aby projekt uchwały antysmogowej powstał jeszcze w tym roku. Jednocześnie zapewniają, że jeśli uchwała wejdzie w życie nie będzie jednolita dla całej Wielkopolski, bo w różnych miejscach są różne potrzeby.

 

polsatnews.pl

dk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze